banner1365

banner1345

Kamu Personeli Alımı İlanları ile ilgili genelge yayımlandı

banner1357

Başbakanlığın ‘Kamu Personeli Alımı İlanları’ ile ilgili genelgesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Kamu kurum ve kuruluşlarına farklı statü ve usullerle personel alındığı ve personel alım ilanlarının;...

GÜNCEL 16.04.2014, 10:24
Kamu Personeli Alımı İlanları ile ilgili genelge yayımlandı
banner1353
Başbakanlığın ‘Kamu Personeli Alımı İlanları’ ile ilgili genelgesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kamu kurum ve kuruluşlarına farklı statü ve usullerle personel alındığı ve personel alım ilanlarının; Resmî Gazete, çeşitli gazeteler, kurum resmi internet siteleri vb. araçlarla kamuoyuna duyurulduğu belirtilen genelgede; personel alım ilanlarının yayımlanmasında kurum ve kuruluşlarca farklı yöntemlerin kullanılmasının, duyuruların adaylarca takibini güçleştirdiği kaydedildi.
Kamu hizmetlerine girmenin Anayasal düzeyde korunan bir hak olduğu dikkate alındığında, bu hakkın kullanımında etkinliğin ve şeffaflığın artırılması; personel alım ilanlarının hızlı, kolay ve tek elden ulaşılabilir olmasını gerektirdiğine vurgu yapılarak, bu kapsamda bütün kamu kurum ve kuruluşlarının, genelgenin yayımlandığı tarihten geçerli olmak üzere, personel alım ilanlarının yayımlanması konusunda şu hususlara göre hareket etmeledi istendi:
"Kamu kurum ve kuruluşlarının, statü ayrımı yapılmaksızın; işçi, memur, sözleşmeli vb. bütün personel alım ilanları Devlet Personel Başkanlığı'nın internet sitesinde yayımlanacak.
Personel alım ilanlarının yayımlanmasına ilişkin olarak ilgili mevzuatta yer alan hususların uygulanmasına devam edilecektir. Bu genelge kapsamında Devlet Personel Başkanlığınca yayımlanacak ilanlara ilişkin her türlü hukuki sorumluluk ilgili kamu kurum ve kuruluşuna ait olacak.
Personel alım ilanları, ilanın kurumlar tarafından ne zaman yayımlanacağı belirtilerek bu tarihten en az beş gün önce Devlet Personel Başkanlığı'na gönderilecektir. Bu süreye yetiştirilemeyen ivedi durumlarda Devlet Personel Başkanlığı ile görüşülerek hareket edilecek.
Personel alım ilanları, ilgili kurum tarafından belirtilen tarihte, Devlet Personel Başkanlığınca yayımlanacaktır. İlanın yayımlanma zamanında veya metninde değişiklik yapılması gerektiğinde, bu durum ivedilikle Devlet Personel Başkanlığına bildirilecek.
İlanların gönderilme usulü ve bu genelgenin uygulanması ile ilgili diğer hususlar Devlet Personel Başkanlığı'nca belirlenerek kamu kurum ve kuruluşlarına duyurulacak."

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:20
Güneş 06:45
Öğle 12:24
İkindi 15:23
Akşam 17:54
Yatsı 19:13