banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

İzmir'de hasta ve doktorlar konferansta bir araya geldi

banner1357

İşitme cihazlarından az veya hiç yarar sağlayamayan ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olanlara yardımcı olmak için tasarlanan elektronik bir aygıt olan 'Koklear İmplant' sistemini kullananlar İzmir'de düzenlenen bir konferansta uzman...

GÜNCEL 15.04.2014, 10:15
22
İzmir'de hasta ve doktorlar konferansta bir araya geldi
banner1353
banner1375
İşitme cihazlarından az veya hiç yarar sağlayamayan ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olanlara yardımcı olmak için tasarlanan elektronik bir aygıt olan 'Koklear İmplant' sistemini kullananlar İzmir'de düzenlenen bir konferansta uzman doktorlarla buluştu. 'Koklear İmplant' sistemi günlük sesleri şifrelenmiş elektriksel uyarımlara dönüştürüyor. Bu uyarımlar, işitme sinirini uyarıyor ve beyin bu uyarımları ses olarak algılayarak şansın işitmesini sağlıyor.

İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nin desteğiyle düzenlenen Ege Bölgesi'nde Koklear İmplant ve Eğitim konulu konferansta hasta ve doktorlar bir araya geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden Prof. Dr. Bülent Şerbetçioğlu ve Doç. Dr. Günay Kırkım, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden Prof. Dr. Fatih Öğüt, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Op. Dr. Gül Caner ve Doç. Dr. İbrahim Çukurova, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Op. Dr. Levent Olgun koklear implant kullanıcıları ve ailelerine verilen eğitim konusunu ele aldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Koklear İmplant Derneği Başkanı Mustafa Koyuncu, kendisinin de bir Implant kullanıcısı olduğunu vurgulayarak, implant uygulamalarının sosyal güvenlik kapsamındaki önemli ve güncel bilgilerini paylaştı. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nin implant uygulamalarında Türkiye hastanelerinin yüzde 18'ine, Ege Bölgesi'ndeki uygulamalarda yüzde 70'lik bir paya sahip olduğunu vurgulayarak, bu başarıda imzası olan başta KBB Eğitim Sorumlusu Op. Dr. Levent Olgun ve ekibine teşekkür etti.

Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Serdar Bayrak ise hastane olarak birçok bilimsel toplantıya ev sahipliği yaptıklarını, fakat hasta odaklı bir toplantıyı ilk defa gerçekleştirmenin mutluluğunu ve onurunu paylaştığını dile getirerek, bundan sonrada implant olacak hastalara da kapılarının açık olduğunu belirtti.

Koklear implantasyonun işitme kaybının giderilmesindeki rolü, implantlı çocukların eğitim ve sosyal sorunlarının ele alındığı sempozyumun beşincisi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Kliniği hekimlerinden Op. Dr. Levent Olgun moderatörlüğünde iki panel olarak düzenlendi. İlk panelde 'İşitme taramasında seslerin dünyasına tüm yönleriyle koklear implantasyon' konusu tartışılırken ikinci panelde Türkiye'de bulunan tüm koklear implant firmaları cihazlarını hasta ve hasta yakınlarına tanıttı.

Soru cevap şeklinde geçen eğitimde hasta ve yakınları, implant konusunda yaşanılan sıkıntı, dilek ve kaygılarına uzmanlarından yanıt aldılar. Hasta ve yakınlarının duygusal anlar yaşadığı eğitimde 2 yaşındayken Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ameliyat olan 12 yaşındaki implant kullanıcısı Merve Canekici de küçük bir konuşma yaptı. Ayrıca 16 yıl önce Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Kliniği'nde başarılı bir implant uygulanan bir hastaya plaket verildi.
Yorumlar (0)
28°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:06
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 22:02