banner1365

banner1345

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Macar Kaposvar Üniversitesi ile işbirliği

banner1357

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi (İKBU), Macaristan'ın önde gelen Kaposvar Üniversitesi ile öğrenci ve öğretim üyesi değişimi konusunda ön işbirliği protokolü imzaladı. Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği...

GÜNCEL 15.04.2014, 16:26
İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Macar Kaposvar Üniversitesi ile işbirliği
banner1353
İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi (İKBU), Macaristan'ın önde gelen Kaposvar Üniversitesi ile öğrenci ve öğretim üyesi değişimi konusunda ön işbirliği protokolü imzaladı.

Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz üniversitenin Bağcılar merkez binasında Rektör Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ'u makamında ziyaret etti. Ziyarette Şahbaz ve Rektör Üçtuğ, Macaristan'ın Kaposvár Üniversitesi ile İKBU arasında Erasmus programı öğrenci ve öğretim üyesi değişimi ile ortak araştırma projeleri yürütülmesi konusunda görüş alışverişinde bulunup ön işbirliği protokolünü imzaladı.

İKBU Rektörü Üçtuğ, "7 fakülte ile eğitim veren kurumumuzla, Avrupa'dan bu ikinci anlaşmamız oldu. Daha önce Almanya Köln Üniversitesi ile Hukuk Fakültelerimiz arasında 'ortak hukuk lisans programı' imzalayarak her iki üniversitede 2 + 2 yıl okuyan öğrencilerimize iki ülkenin de diplomalarını veriyoruz. Şimdi ise Macaristan'dan gelen bu işbirliği önemlidir. Macaristan'ın önde gelen, dinamik, başarılı eğitim kurumlarından Kaposvár Üniversitesi ile aramızdaki işbirliğini geliştirmek amacıyla akademisyenlerden oluşacak bir heyeti önümüzdeki aylarda, Kaposvár’daki üniversite ile yerinde incelemelerde bulunmak ve çalışma ziyareti için göndereceğim. Macaristan'dan da hocaları İstanbul'da Kemerburgaz Üniversitemizde misafir etmek isteriz." dedi.

Fahri Konsolos Şahbaz ise Kaposvár şehrinde sanayi-üniversite işbirliğini yaygın bir şekilde uygulayan, köklü 347 kişilik modern yurdu ve sağlık merkezi bulunan Kaposvar Üniversitesi'nin, özellikle sosyal bilimler, veterinerlik, iktisat, ekonomi, pedagojik formasyon ve güzel sanatlar alanında iddialı ve rekabetçi olarak öne çıktığını aktardı. Şahbaz, "Böyle bir üniversite ile yapılacak işbirliğinin, Türk ve Macar toplumu arasında bilimsel, kültürel, sportif ve ticari işbirliği köprüleri kuracağını ve var olan ilişkileri de derinleştirerek güçlendirecektir. Mevcut 2 milyar dolar dış ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkartabilmek için her alandaki fırsatları aktif hale çevirmeliyiz." dedi.
Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 19 Ekim 2019
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 12:25
İkindi 15:25
Akşam 17:57
Yatsı 19:16