banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde DNA testi yapılmaya başlandı

banner1357

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, babalık tespiti için mahkeme kararları çerçevesinde DNA testi yapmaya başladı. Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aslan, Sağlık Bakanlığı’nın verdiği izinle...

GÜNCEL 14.04.2014, 20:14
İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde DNA testi yapılmaya başlandı
banner1353
banner1375
Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, babalık tespiti için mahkeme kararları çerçevesinde DNA testi yapmaya başladı.

Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aslan, Sağlık Bakanlığı’nın verdiği izinle tıbbi biyoloji ve genetik anabilim dalı başkanlığı bünyesindeki laboratuar hizmetlerine ek olarak DNA testleri yapılmaya başlandığını belirtti. Daha önce bu testin Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapıldığını anımsatan Aslan, alınan izin karşılığında artık DNA testi için kent dışına çıkılmasına gerek kalmadığını ifade etti. Aslan, şunları kaydetti: "Hastanemiz 11 Mart 2014’de Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına, Malatya İl Sağlık Müdürlüğüne, Malatya Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine ve tüm kliniklere göndermiş olduğu yazısında 16 STR bölgesine bakılarak babalık testlerinin artık hastanemizde de yapılacağını resmi olarak bildirmiştir. Biz bütün laboratuar alanlarında kendi kapasitemizi yenileyerek devam edeceğiz. Genetikte bizim şuan özellikli tematik alanlarımızdan birisi. Genetikte hem organ nakli ile ilgili genetik çalışmaları hem de kanser genetiği çalışmaları bir taraftan yürütülürken diğer taraftan da sosyal yönü olan testlerinde yapılması gerektiğini düşündük. Bununla ilgili alt yapı faaliyetlerimizi tamamladık. Öğreğim üyesi açısından eksiklikler rektörlük ve dekanlık tarafından giderildi. Bu yönüyle artık babalık testi üniversite hastanemizde rahatlıkla en doğru şekilde uygulanmaktadır."
Yorumlar (0)
banner1474
15°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 24 Şubat 2020
İmsak 05:45
Güneş 07:10
Öğle 12:53
İkindi 15:55
Akşam 18:26
Yatsı 19:46