banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Hataylılar Musevilerin Hamursuz Bayramı'nı kutladı

banner1357

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ve protokol üyeleri havrayı ziyaret ederek Musevi vatandaşların Hamursuz Bayramı'nı kutladı. İbrani kavminin Mısır'da Musa Peygamber önderliğinde Firavun’un zulmünden, esaretten özgürlüğe kaçışı sırasında...

GÜNCEL 15.04.2014, 15:24
Hataylılar Musevilerin Hamursuz Bayramı'nı kutladı
banner1353
Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ve protokol üyeleri havrayı ziyaret ederek Musevi vatandaşların Hamursuz Bayramı'nı kutladı.

İbrani kavminin Mısır'da Musa Peygamber önderliğinde Firavun’un zulmünden, esaretten özgürlüğe kaçışı sırasında unu suyla yoğurup, yemeleri anısına kutlanan Hamursuz Bayramı dolayısıyla havrayı ziyaret eden heyeti, Antakya Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu kapıda karşıladı.

Atalarının geçmişte yaşadığı sıkıntıları anlamak için bir hafta mayasız ekmek yediklerini belirten Cenudioğlu, bayramların, sevgi ve kardeşliği birleştirici mana taşıdığını aktardı.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Kutlu Doğum Haftası, Musevilerin Hamursuzluk Bayramı diğer yandan da Hıristiyanların Paskalya Bayramının aynı hafta içerisinde kutlandığını hatırlattı. Lekesiz, "Bu farklılıkların, dinlerin, dillerin, etnik kökenlerin, inançların bir arada yaşamasının beraberinde getirdiği, hayatın hemen her alanına yansıyan güzellikler var. Allah sağlık, huzur, afiyet içerisinde dünya durdukça bu bayramları hep beraber huzur içerisinde kutlamayı nasip etsin." dedi.

Ziyarete katılan Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Ortodoks Kilisesi Pederi Dimitri Doğum, Katolik Kilisesi Pederi Domenico Bertogli, Alevi Kanaat Önderi Nasrettin Eskiocak ise yaptıkları kısa konuşmalarda Hatay'da farklı kültürlerin aynı çatı altına yaşamasından duydukları memnuniyeti dile getirerek Musevi vatandaşların bayramını kutladı.

Konuşmaların ardından misafirlere mayasız ekmek ikram edildi.
Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 06 Aralık 2019
İmsak 06:07
Güneş 07:39
Öğle 12:31
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39