banner1365

banner1345

Fazlıoğlu: Geleceğe yön vermek için geçmişten ders çıkartılmalı

banner1357

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Avrupa Birliği Bilgi Merkezi (ABBM) ve Atatürk Üniversitesi AB Dokümantasyon Merkezi, Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Uluslararası İlişkiler Bölümü’yle, 'Hâfıza...

GÜNCEL 15.04.2014, 15:06
Fazlıoğlu: Geleceğe yön vermek için geçmişten ders çıkartılmalı
banner1353
Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Avrupa Birliği Bilgi Merkezi (ABBM) ve Atatürk Üniversitesi AB Dokümantasyon Merkezi, Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Uluslararası İlişkiler Bölümü’yle, 'Hâfıza ile Tarih: Geçmişten Nasıl İbret Alınır?' konulu bir konferans düzenledi.

    İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu tarafından verilen konferans, İİBF’de gerçekleştirildi. Fakülte öğretim elemanları ile öğrencilerinin hayli ilgi gösterdiği konferansta, Prof. Dr. Fazlıoğlu, hafıza ile tarih arasındaki ilişkiyi teorik ve güncel örneklerle harmanlayarak dinleyenlerle paylaştı. İbret kelimesinin ‘tabir etmek’ anlamına geldiğini vurgulayan Prof. Fazlıoğlu, tarihten ibret almanın aslında tarihi tabir etme faaliyeti olduğunun altını çizdi. Toplumumuzda tarihin hep geçmiş olarak algılandığını hatırlatan Prof. Fazlıoğlu, aslında tarihin bir yönüyle gelecek olduğunu ve geleceğe yönelik hedefi olan milletler için tarihin önemli olduğunu vurguladı.

    Konferans sonrasında öğrencilerinden gelen sorulara da cevaplayan Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu’na etkinliğin bir anısına, İİBF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fehim Bakırcı tarafından bir plaket takdim edildi.

    İHSAN FAZLIOĞLU KİMDİR?

    1966 yılında Ankara’da dünyaya gelen Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, uluslararası akademik camia içerisinde tanınmış bir Türk bilim tarihçisidir. 1989'da İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden mezun olan Prof. Dr. Fazlıoğlu, 1990-1992 yılları arasında Amman'daki Ürdün Üniversitesi'nde ve Halep'teki Arap Bilim Tarihi Enstitüsü'nde, bilim ve matematik tarihi üzerine araştırmalar yaptı. 1993'te İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü'nde yüksek lisans çalışmasını tamamlayan Fazlıoğlu, aynı bölümde bir süre araştırma görevlisi olarak görevde bulundu. 1987-1990 ve 1992-1996 yıllarında IRCICA yazmalar bölümünde araştırmacı olarak çalışan Fazlıoğlu, 1994'te Kahire'de yazmalar üzerinde çalışmalarda bulundu. 1996'da İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'ne geçen ve 1998'de aynı bölümde doktorasını tamamlayan Fazlıoğlu, 2001 – 2002 yılları arasında ABD’de Oklahoma Üniversitesi’nde çeşitli araştırmalara katıldı. İhsan Fazlıoğlu 2008 – 2011 yılları arasında Kanada Mc Gill Üniversitesi’nde proje koordinatörü ve kıdemli araştırmacı olarak görev yaptı."Felsefe-Bilim" tarihi ile matematik tarihi ve felsefesi üzerine yoğunlaşan İhsan Fazlıoğlu, özellikle bu yapıların İslam ve Türk Medeniyet Tarihi içerisindeki gelişmelerini el yazması kaynaklara dayanarak incelemekte ve yayınlar yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü, Felsefe Tarihi Anabilim dalında öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. Fazlıoğlu, 2012 yılından bu yana İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nde görev yapmaktadır.
Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:21
Güneş 06:47
Öğle 12:24
İkindi 15:22
Akşam 17:52
Yatsı 19:12