banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Erken yaşta evliliğe af yolda

'Erken yaşta evlilik' mağdurlarına bir sefere mahsus af konusu yeniden gündemde. Partilerin uzlaşması ve Cumhurbaşkanının onaylaması durumunda yasal değişiklik yolda.

GÜNCEL 13.01.2019, 12:48
Erken yaşta evliliğe af yolda
banner1343

2016 senesinde, CHP’li vekillerin de gündeme getirmesiyle, AK Parti’nin Meclis’e sunduğu erken evliliklerle yönelik af düzenlemesi, kamuoyundan gelen tepkiler ve son anda muhalefetin itiraz etmesi sebebiyle gündemden çekilmişti. Fakat, aradan geçen sürede erken yaşta yapılan evlilikler sebebiyle eşleri cezaevinde olan ailelerin mağduriyetleri katlanarak devam etti. Özellikle de Roman vatandaşlarla ilgi dernek ve STK’ların konuyu tekrar siyasi partilerin gündemine taşımaları üzerine de AK Parti’nin bu konuyla alakalı olarak bir adım atabileceği öngörülüyor.

BİNLERCE KİŞİ AF KAPSAMINDA

Edinilen bilgilere göre AK Parti yönetimi, diğer partilerin de destek vermesi ve Meclis’te bir uzlaşma sağlanması durumunda, erken yaşta evliliklerden doğan cezaların affedilmesi için yasa teklifi hazırlanacak. Teklifin yasalaşması durumunda, yaklaşık 10 bin kişinin af kapsamına gireceği ifade ediliyor. AK Parti yönetiminin yapacağı çalışmanın, Cumhurbaşkanının da onay vermesi durumunda, seçimlerden önce yasalaştırılabileceği belirtildi.

TEK SEFERLİK UYGULANACAK

AK Parti kurmayları, hazırlanacak ve meclise getirilecek düzenlemenin ileriye dönük olarak ‘Erken yaşta evlilikleri özendirici’ bir nitelikte olmayacağını, sadece geriye dönük oluşan mağduriyetlerin bir sefere mahsus giderilmesi amacını taşıyacağını ifade etti.


O EVLİLİKLER DIŞARDA TUTULACAK

Bu mağduriyetler nedeniyle hapiste olanlardan, ‘Evliliklerini resmi olarak devam ettirenler’ af kapsamına girecek. Af kapsamına girmesi için, taraflardan birinin reşit olmaması ve evliliklerinin resmi olarak devam etmesi koşulu aranacak. Bu kriterler haricinde kalanlar af kapsamına giremeyecek. Cebir, şiddet, tecavüz yoluyla veya zorla yaptırılan evlilikler bu düzenlemenin kapsamına giremeyecek.

CHP DESTEKLİYOR

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de geçtiğimiz günlerde erken yaşta evlilik mağdurları ile TBMM’deki basın toplantısında, Cumhurbaşkanına erken yaşta evlenenlerle ilgili de bir an önce adım atması çağrısında bulunmuştu. Sertel, “ Erken yaşta evliliklerle ilgili bizim düşüncemiz denetimli olarak çıkarılsınlar. Şayet serbest kalan kişi, boşanırsa, eşine kötü muamele yaparsa daha ağır bir ceza alsınlar. Hemen hepsi resmi nikahlı ve birbirlerini sevdikleri için de erken yaşta evlenmişler. Sadece kocaları değil aileleri ve çocukları da cezalandırılıyor” şeklinde görüş bildirmişti.

CEZAYI BİZ ÇEKİYORUZ

CHP’li Sertel’in basın toplantısında erken evlilik mağdurlaru vatandaşların adına konuşan Nagehan Der de “Cezayı yalnızca eşlerimiz değil biz de çocuklarımızla birlikte çekiyoruz. Biz severek evlendik cezası 8 sene sonra geldi. Binlerce aile, 16 bin çocuk umutla af yasasını bekliyoruz” ifadesinde bulunmuştu.

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 16 Eylül 2019
İmsak 04:42
Güneş 06:08
Öğle 12:35
İkindi 16:05
Akşam 18:51
Yatsı 20:12