banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Ergonomi eğitimleri ile romatizmal hastalıklarda sağlık harcamaları azalacak

banner1357

Avrupa Birliği (AB) verilerine göre, yıllık bel ağrılarının tedavisi için harcanan paranın 7 milyar Avro olduğunu belirten Fizyoterapist Turgay Şahin, söz konusu sağlık harcamalarını 'ergonomi eğitimi' ile aşağılara çekmenin mümkün...

GÜNCEL 15.04.2014, 16:05
26
Ergonomi eğitimleri ile romatizmal hastalıklarda sağlık harcamaları azalacak
banner1353
banner1375
Avrupa Birliği (AB) verilerine göre, yıllık bel ağrılarının tedavisi için harcanan paranın 7 milyar Avro olduğunu belirten Fizyoterapist Turgay Şahin, söz konusu sağlık harcamalarını 'ergonomi eğitimi' ile aşağılara çekmenin mümkün olacağını belirtti.

Samsun Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi 'İş Yerinde Bel, Boyun ve Sırt Ağrılarına Son' adı altında düzenlediği etkinlikte, şu ana kadar çoğunluğu banka çalışanı olmak üzere 5 bin kişiye eğitim verdi. Eğitim ile kas-iskelet sistemi hastalıklarının önlenmesinin amaçlandığını belirten, ergonomi konusunda uzman olan Fizyoterapist Turgay Şahin, “Ergonomi, çalışma ortamının, çalışanın anatomik ve fizyolojik özelliklerine göre düzenleme bilim dalı, Ergonomi eğitimi ile ofiste ve sahada çalışan kişinin sağlığı korunarak, verimliliğin artırılması dolayısı ile sağlık harcamalarının azalması hedefleniyor. Eğitimler ile kas iskelet sistemi hastalıklarında önleyici egzersizlerin öğrenilmesini sağlamaktır. Samsun’da yürütülen kamu ve özel iş yerlerinde eğitim toplantıları ile 5 binin üzerinde çalışana eğitim verildi. Ergonominin faydaları, iş yeri ortamını ergonomik olarak nasıl düzenleyeceklerini, kendi kas iskelet sistemlerini (postürünü) nasıl koruyacakları uygulamalı olarak öğretildi.” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kamuda çalışan sayısının 3 milyonun üzerinde olduğuna işaret eden Şahin, şöyle devam etti: “Çalışanların çoğunluğu da ofis içinde oturarak çalışıyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2012 yılında toplam sağlık harcamaları 13 milyon 311 bin TL. Bu harcamaların yüzde 0,48’i ise kas iskelet sistemi hastalıklarına gidiyor. Avrupa Birliği verilerine göre, 2005 yılı bel ağrılarının tedavisi için harcanan toplam miktar 7 milyar Avro. Oysa bu sağlık harcamalarını ergonomi eğitimi ile aşağılara çekmek mümkün.”

Çalışanlarda sıklıkla bel, boyun ve sırt ağrıları, skolyoz, diz ve dirsek ağrılarının görüldüğünü kaydeden Turgay Şahin, “Amacımız, çalışanların bu hastalıklar konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlamak, önleyici, basit uygulanabilir ofis egzersizlerini öğretmek, bilgisayar kullanımının sağlıklı koşullarda yapılmasını sağlamak oldu. Çalışanların ilgilerinin yoğunluğu göz ününde bulundurularak, kurumumuz, bu seminerlerin devam etmesini kararlaştırmıştır.” diye konuştu.
Yorumlar (0)
banner1474
22°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 10 Temmuz 2020
İmsak 03:07
Güneş 05:04
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:16
Yatsı 22:05