banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Engelli vatandaşı dolandırdılar!

banner1357

Yunanistan’da yaşayan bir kadının, ailesinden baskı gördüğü ve kendine yardım etmesini istediği gerekçesiyle attığı mesaja inanan engelli vatandaşın, işin profesyonel bir dolandırıcılık oyunu olduğunu geç fark ettiği, Türkiye’ye gelip arsasını satarak parasını vatandaşa vereceğini ve kendisiyle dini nikah kıyacağını vaat eden kadının ise vatandaşın toplamda 300 bin lirasını aldığı öğrenildi.

GÜNCEL 21.05.2019, 14:01
Engelli vatandaşı dolandırdılar!
banner1353
banner1375

Ümraniye’de yaşayan Ahmet Güneş'in isimli engelli vatandaşa Yunanistan’a ait bir telefon numarasından WhatsApp mesajı atıldı. Kendisini Aylin Emin olarak tanıtan genç kadının, ablası ve eniştesinden eziyet gördüğünü, zorla evlendirildiğini ve eşinden de şiddet gördüğünü anlattığı belirtildi. Ahmet Güneş’in kadına inanması üzerine ikili arasında mesajlaşma başladı. Mesajlaşma bir süre sonra telefon görüşmeleri ve görüntülü konuşmalara dönüşürken, bu süre zarfında Güneş, Yunanistanlı kadınla arasında bir gönül ilişkisi başladığına inandı. Konuşmalar devam ederken Yunanistan’daki kadın Türkiye’de kendine ait bir arsanın olduğunu ve arsayı satmak istediğini, arsanın parasını Güneş’e vermek istediğini, Güneş’in de bu paraya sahip çıkmasını istediğini anlattı.

Ayrıca Türkiye’ye yerleşip, engelli vatandaşla dini nikah kıyma vaadinde bulunurken, para ve dini nikah vaadine inanan Güneş, kadının Türkiye’ye gelmesini beklemeye başladı. Bu süre zarfında kadın Ahmet Güneş’ten pasaport, vize ve çeşitli gerekçelerle sürekli para talebinde buluurken, Güneş'in ise kendi imkanlarıyla ve çevresinden bulduğu paraları sürekli kadına gönderdiği öğrenildi.

5ce3aafc7152d80c687cf035

Nihayetinde Aylin Emin adını kullanan kadının, arsasını satıp Türkiye’ye geleceğini söylediğinde engelli vatandaşın da kendisini beklemeye başladığı ifade edildi. O gün geldiğinde kadın, yanında getirdiği paranın bazı yasal sorunlar nedeniyle gümrükte takıldığını ifade edip, Güneş’ten sorunun çözülmesi için tekrar para istediği belirtildi. Bu aşamada İçişleri Bakanlığı'ndan aradığını öne süren bir numara da Güneş’in hesabına para yattığını ve kendisinin bu konudan haberi olup olmadığını sordu. Güneş, hesabında para görmemesine rağmen haberi olduğu cevabını verdi. Euro hesabı açarak kadına para yatırmaya devam eden Ahmet Güneş'in, kadının para isteklerinin bitmek bilmemesi ve gönderdiği paraların 300 bin lirayı bulması üzerine dolandırıldığını anladı.

5ce3a9b27152d80c687ceff6

Adliyeye giden vatandaş, konuyla ilgili şikayette bulundu. Ahmet Güneş şunları dile getirdi:

"Emekliyim, boya tesisat işleri yapıyorum. Her şey yabancı bir numaradan gelen mesajla başladı. Bir iki yazıştık derken, ‘Ablam ve eniştemden eziyet görüyorum. Kocama veriyorlar, kocam beni dövüyor’ dedi. Arsasının olduğunu, Türkiye’ye yerleşip iş kurmak istediğini anlattı. Yazışmalar devam etti. Arsasını sattığını söyleyip telefonda videodan çantadaki parayı gösterdi. ‘Geliyorum’ dedi, ‘Gel’ dedim. ‘Sana güveniyorum’ dedi. Biletini aldı, sabah gümrükte yakalandığını söyledi. Vergileri olduğunu söyledi. Bana euro hesabı açtırdılar. ‘Sana güveniyorum, ne olur parama sahip çık’ dedi. Ben devamlı para gönderdim. Sonra üzerine bir 70 bin daha gönderdim. Başka numaraları da var. İçişleri Bakanlığından arıyorum diye aradılar. En son sağlık sigortası ve pasaportta kırmızı damga kaldırmak için para yatırınca anladım. Şudur, budur derken bir daire parası gitti. Neye uğradığımı şaşırdım. Biz para gelecek diye beklerken, eşimden dostumdan aldığım paralar gitti. Toplam 300 bin civarında para gitti. Euro hesabında hiç para göremedim. ‘Ancak ben Türkiye’ye gelip işlemi yapınca parayı görebilirsin’ diye kandırdı. ‘Aileni dağıtma, bana dini nikahı kıy, paramın sahibi ol’ dedi. Arabamı ipotek ettiler, evimi sattım. Çevreye rezil oldum, itibarım da gitti, param da gitti.”

banner1374
Yorumlar (0)
banner1381
sisli
Namaz Vakti 14 Kasım 2019
İmsak 05:45
Güneş 07:14
Öğle 12:24
İkindi 15:00
Akşam 17:24
Yatsı 18:47