banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Emeklilik bu vatandaşlara da gelecek

banner1357

Yargıtay 21'inci Hukuk Dairesi tarafından, işverenin sigortasız yani kayıt dışı çalıştırdığı kişilere yönelik emsal karar alındı

GÜNCEL 18.10.2018, 18:08
Emeklilik bu vatandaşlara da gelecek
banner1353
banner1375

Yargıtay bünyesinde alınan emsal karar doğrultusunda, işveren tarafından primleri ödenmeyen çalışanlar emeklilik imkanı sağlayabilecekler. Bu sayede Yargıtay'ın onayladığı kararla birlikte kayıt dışı çalıştırılmakta olan 7 milyon vatandaşın yaşadığı mağduriyetin önüne geçilecek. İşte, emeklilik hususuyla ilgili tüm detaylar!

. Buna göre verilen karar neticesinde; emeklilik haklarının önünde büyük bir engel olarak görülen kayıt dışı çalıştırılan yaklaşık 7 milyon vatandaşın yaşadığı mağduriyetin önüne geçilecek. Kısacası, işveren sahibinin primlerini ödemediği kişiler de emeklilik fırsatından yararlanabilecek.
Özellikle inşaat, tarım, tekstil veya mevsimlik işlerde çalışan vatandaşları sayıca fazla olduğu tespit edildiği bu uygulama doğrultusunda; sigortasız bir şekilde çalıştıkları süre zarfında işveren tarafından SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)'na ''İşe Giriş Bildirgesi'' vermemişlerse ''Hizmet Tespit Davası'' açılabilme imkanı bulunuyor. Ancak, çalışan işçilerin işten ayrıldıkları tarihten itibaren 5 yıl içerisinde SGK'ya verilmemiş ve emeklilik fırsatının doğmasına engel olan İşe Giriş Bildirgesi için ''Hizmet Tespit Davası'' açmaları gerekmektedir.
KAYIT DIŞI YANİ SİGORTASIZ ÇALIŞMAK EMEKLİLİĞE ENGEL DEĞİL…

'Yargıtay 21'inci Hukuk Dairesi' işçileri sevindirecek bir karara imza attı. İzmir'de çalışan 68 yaşındaki işçi, gün sayısını ve yaşını doldurmasına rağmen aylık alamıyordu. Çalışan, Karşıyaka 2. İş Mahkemesi'nde açtığı davayla, 6 bin 74 gün çalışması olduğunun tespitini istedi. Ancak mahkeme, bu kişinin SGK'ya bildirilmeyen 4 bin 964 gün sigortalı çalışması olduğunu belirledi ve tespit kararı Yargıtay tarafından onandı. Bunun üzerine işçi SGK'ya yaşlılık aylığı bağlanması için başvurdu. SGK işveren tarafından prim ödenmediği ve kurumun da tahsilat yapmadığı, bu nedenle 5 bin günlük prim ödeme koşulu oluşmadığı gerekçesiyle talebi reddetti.
Daha sonra İzmir 8. İş Mahkemesi'ne dava açan işçi, Karşıyaka 2.İş Mahkemesi'nin kararının kesinleşme tarihinden itibaren yaşlılık aylığı bağlanmasına karar verilmesini istedi. Mahkeme, davayı reddetti ve işçi temyiz için Yargıtay'a başvurdu. Yargıtay 21. Hukuk Dairesi ise ödenmeyen primlerin işverenden tahsil etme görevinin SGK'ya ait olduğunu belirterek yerel mahkemenin kararını bozdu ve dava sonucunda işçiye emekli aylığı bağlandı.

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 19 Şubat 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:17
Öğle 12:54
İkindi 15:50
Akşam 18:20
Yatsı 19:40