banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Domates fiyatları uçtu

Tanzim çadırının önemli sebzelerinden biri olan domatesin, Irak'ın alım yönünü Türkiye'ye çevirmesiyle fiyatı yükseldi.

GÜNCEL 15.03.2019, 08:08
Domates fiyatları uçtu

Antalya’nın Kumluca’da üretim fiyatı 24 saat içinde 4.5 TL’den 5.3 TL’ye çıktı. Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan “Düşmesi beklenen fiyatlardaki ardtışın sebebi Irak’ın alım talebi ve üretimdeki artışın bir türlü beklenen seviyeye gelmemesi” ifadelerini kullandı.

BİR GÜNDE 4,5 TL'DEN 5.3 TL'YE YÜKSELDİ

Antalya’nın Kumluca ilçesinde domatesin üretim fiyatı bir gün içerisinde 4.5 TL’den 5.3 TL’ye yükseldi. Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, bu dönemde düşmesi beklenen sebze fiyatlarının daha da yükselmesini şaşkınlık içerisinde izlediklerini söyledi. Tavşan, üreticilerin malını direkt satışa sunduğu ve Türkiye’de sebze ve meyve fiyatlarının belirlenmesinde kilit rol oynayan halde, ısınan havalara rağmen fiyat düşüşü değil fiyat artışı görüldüğüne dikkat çekti.

Domates fiyatlarının son bir gün içerisinde yüzde 32’lere varan oranlarda arttığına işaret eden Yüksel Tavşan, bu durumun üretimde beklenen artışın bir türlü gerçekleşememesiyle Irak’tan gelebilecek talepten kaynaklandığını belirtti.

12 Mart’ta halde kilosunu 2 lira 80 kuruştan satışa sunduğu domatesin fiyatı, 13 Mart’ta 4 lira 70 kuruşa kadar yükseldi.

Yorumlar (0)