banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

'Diyabet en önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor'

Bursa'nın Orhaneli ilçesinde Hayat Hastanesi Diyetsel Uzmanı Dilara Süngü, bayanlara yönelik kurslarda kursiyerlere diyabeti anlattı.    Diyabetin en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını belirten Süngü, "Diyabette...

GÜNCEL 15.04.2014, 18:01
'Diyabet en önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor'
Bursa'nın Orhaneli ilçesinde Hayat Hastanesi Diyetsel Uzmanı Dilara Süngü, bayanlara yönelik kurslarda kursiyerlere diyabeti anlattı.

    Diyabetin en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını belirten Süngü, "Diyabette kiloyu belli aralıkta tutmak çok önemli. İdeal kiloda olmak şeker hastalığından uzak durmak anlamına geliyor. Çünkü diyabet ve obezite birbirini tetikleyen rahatsızlıklardır. Kilo fazlalığı insülin direncini tetikler, insülin mekanizmasının bozulması ise diyabete uygun zemin hazırlar." dedi.

    Kilo artışı oldukça kan şekerinin yükselme ihtimalinin arttığını ifade eden Süngü, diyabette yüksek seyreden kan şekerinin kilo vermeyi zorlaştırdığını ve diyabet riskini arttırdığını belirtti.

    Diyabetin karbonhidrat içeriğinin lif içeriği yüksek olan karbonhidratlardan oluşması gerektiğine işaret eden Dilara Süngü, "Kepekli ekmek, kepekli makarna, esmer ve kabuklu pirinç, bulgur pilavı ve kuru baklagiller tercih edilmeli. Diyabetli hastalar şeker ihtiyacını meyvelerden karşılamalı. Beslenmenin yanı sıra fiziksel aktivite de diyabeti önleyebilir. Sağlıklı kalabilmek için doğru besleme ile zayıflanabilir." şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)