banner1365

banner1345

Dişi kırılan kadın dil kanseri oldu, dilini kestiler!

banner1357

Denizli’de kırılan dişinin diline temas ettiği bölgede kanser oluşan 75 yaşındaki kadının, 6 saatlik ameliyatta dilinin bir kısmının kesilmesiyle kanserden kurtulduğu öğrenildi.

GÜNCEL 09.06.2019, 17:46
Dişi kırılan kadın dil kanseri oldu, dilini kestiler!
banner1353

Denizli’nin Serinhisar ilçesinde yaşayan Halime Elçin'in (75), dil kenarında yaklaşık bir yıldır yanma ve geçmeyen yaraların bulunması nedeniyle hastaneye gittiği ve hastanede yapılan incelemede, daha önce çekilen dişlerinin yerine gerekli diş protezleri yaptırılmadığı için dilde oluşan yaranın dil kanserine sebep olduğu tespit edildi. 75 yaşındaki kadın, hastalığın tedavisi için Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuna Kenar’a başvurdu. Yapılan tetkikler sonucu ameliyata alınan Halime Elçin, 6 saat süren başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu.

“DİL KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ”

KBB Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuna Kenar, "Klinik seyri kısa sürede ölümcül olan dil kanserinin tedavisinde dildeki tümörlü bölgenin etrafında geniş bir sağlam doku kalacak şekilde çıkarılması gerekir. Çünkü dil kanserinde tümörün büyüklüğünden ziyade derinliği önemli. Eş zamanlı olarak boyna yayılma riskinin yüksek olması nedeniyle boyundaki lenf bezlerinin de ameliyatla temizlenmesi gerekmekte. Bu hastamızın ameliyat öncesi tetkiklerinde boynuna tümör yayılımı saptanmadığı halde boyun bölgesinin de cerrahi olarak temizlendiğini ve patoloji raporunda da boynuna yayılım saptanmaması ve dilden alınan tümörlü dokuda yeterli sağlıklı doku varlığı nedeniyle hastamıza daha geniş bir ameliyat ya da ışın tedavisine gerek kalmadı" ifadelerini kullandı.

“EKSİK, KIRIK DİŞLER AĞIZ KANSERİNE YOL AÇABİLİR”

Ameliyatta hastanın dilindeki kanserli bölgeyi güvenlik cerrahi sınırlarıyla birlikte boynuna atlama ihtimaline karşı da boynundaki lenf bezlerini temizleyecek şekilde bir operasyon düzenlediklerini söyleyen Dr. Kenar, hastanın 5 gün hastanede misafir edilip ardından taburcu edildiğini ve sağlığına kavuştuğunu ifade etti.

Dişinde bulunan kırığın dilinde yara yaptığını ve kansere neden olduğunu aktaran Halime Elçin ise, ameliyatın başarılı geçip sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)
17°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 15 Ekim 2019
İmsak 05:15
Güneş 06:40
Öğle 12:25
İkindi 15:29
Akşam 18:01
Yatsı 19:21