banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Çocuk mahkemesindeki Dink davasının ana dava ile birleştirilmesi istendi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i öldüren Ogün Samast'ın terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla yargılandığı davanın, Dink'in öldürülmesine ilişkin devam eden ana dava ile birleştirilmesi istendi.Çocuk Mahkemesi'nde...

GÜNCEL 15.04.2014, 16:31
Çocuk mahkemesindeki Dink davasının ana dava ile birleştirilmesi istendi
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i öldüren Ogün Samast'ın terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla yargılandığı davanın, Dink'in öldürülmesine ilişkin devam eden ana dava ile birleştirilmesi istendi.

Çocuk Mahkemesi'nde ÖYM'ler ile TMK 10 maddesi ile görevli mahkemelerin kaldırılması nedeniyle davanın normal ağır ceza mahkemesinde görülmeye başlandığı ve 'Çocukların, ÖYM'lerde yargılanamayacağı' yönündeki zorunluluğun ortadan kalkması, birleştirme talebine gerekçe olarak gösterildi.

İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 'terör örgütü üyesi olmak' suçundan tutuksuz yargılanan Ogün Samast ile avukatı katılmadı. Dink ailesini duruşmada avukat Hakan Bakırcıoğlu temsil etti.

Hrant Dink cinayetini işleyen örgütün üst yapılanması ve bağlantılarının ortaya çıkartılamadığını belirten Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu, "Cinayetten sorumlu olan kamu görevlileri hakkında davalar açılmadı. Hrant Dink cinayeti önemli toplumsal ve siyasal sonuçları olan bir cinayet. Örgütün üst yapılanmasını bağlantılarını açığa çıkarmaya hizmet edecek doğrudan ya da dolaylı her türlü bilginin müdahil tarafa verilmesi zorunluluğu vardır. Bu nedenle gelen evrakların tamamından bize suret verilmesi gerekli bulunmaktadır. Bu nedenle mahkemenizin 'devlet sırrı' olup olmadığına dair ilgili kuruma yazılan yazıdan rücu etmesini (geri dönmesini) talep etmekteyiz." dedi.

Duruşma savcısı, daha önceden suça karışan çocukların, ÖYM'ler ile TMK 10. maddesi ile görevli mahkemelerde yargılamalarının yasa ile yasaklandığını ve bu nedenle Ogün Samast'ın örgüt suçlamasıyla yargılandığı dava dosyasının ayrılarak Çocuk Mahkemesinde yargılamasının devam ettiğini hatırlattı.

Son yasal düzenleme ile ÖYM'lerin ve TMK 10. maddesi ile görevli mahkemelerin kaldırıldığını belirten savcı, Dink cinayetine ilişkin dava dosyasının da İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildiğini söyledi. Bu durumda Samast'ın ana davada yargılanmasını yasaklayan durumun ortadan kalktığını belirten savcı, her iki dava arasında fiili irtibat bulunması nedeniyle iki davanın birleştirilmesini talep etti.

Duruşma sonunda, Dink cinayetine ilişkin örgüt suçlamasıyla görülen her iki dava dosyasının birleştirilmesi yönünde ana davanın yargılamasının devam ettiği İstanbul 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nden muvaffakat istenmesine karar verildi. Duruşma, bu nedenle ertelendi.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!