banner1365

banner1345

'Çıkacak kararın demokrasi ve adalet için kazanım olmasını temenni ediyoruz'

banner1357

Eskişehir’deki Gezi eylemlerine katıldığı tespit edilen ve yer sıkıntısı olduğu için Adliye'nin konferans salonunda başlayan 187 sanığın yargılanmasına devam ediliyor. 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmanın arasında adliye...

GÜNCEL 15.04.2014, 13:28
'Çıkacak kararın demokrasi ve adalet için kazanım olmasını temenni ediyoruz'
banner1353
banner1343
Eskişehir’deki Gezi eylemlerine katıldığı tespit edilen ve yer sıkıntısı olduğu için Adliye'nin konferans salonunda başlayan 187 sanığın yargılanmasına devam ediliyor. 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmanın arasında adliye önünde açıklama yapan sanık avukatlarında Eskişehir İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Heval Yıldız Karasu, çıkacak kararın demokrasi ve adalet için bir kazanım olmasını temenni ettiklerini söyledi.

“Bugün burada yaşamına ve geleceğine sahip çıkan, bu ülkenin geleceği gencecik insanlar yargılanmaktadır. Bu gençler kendileri gibi demokratik haklarını kullandıkları, barışçıl gösterilere katıldıkları için Eskişehir’de de yargılanan yaklaşık bin kişinin sadece bir kısmıdır." diyen Avukat Karasu açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bu 176 kişinin iki kişisi de avukat arkadaşlarımızdır. Bu tür gösterilere katılmanın demokratik hakkın kullanımı olduğu pek çok Yargıtay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AHİM) kararında vurgulanmışken ne yazık ki halen bu davalar açılmaktadır. Davalara ilaveten trafik para cezaları, idari para cezaları kesilmektedir. Bu davalar, bu cezalar demokrasiyi içine sindirememenin göstergesidir. Ancak hali hazırda pek çok Gezi eyleminde verilen beraat ve derhal beraat kararlarının bir tanesi de Eskişehir’de verilmiştir. Demokrasiye, geleceğe ve adalete dair umudumuzu güçlendirmektedir. Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonu olarak takip ettiğimiz bu davaya da bu inanç ve umutla katılıyoruz.”

Davanın 3 gün süreceğini kaydeden Avukat Karasu, “Biz avukatlar olarak derhal beraat kararında bulunduk. Ancak mahkeme derhal beraat kararını vermedi. Yine de biz mahkemenin sonuçtaki kararından umutluyuz. Bu şekilde demokrasiye dair bir kazanım olmasını temenni ediyoruz. 3 günün sonunda duruşmanın ertelenmesini, yaz aylarında da kararın çıkmasını bekliyoruz." diye konuştu.
Yorumlar (0)
banner1363
22°
açık
Namaz Vakti 14 Ekim 2019
İmsak 05:14
Güneş 06:39
Öğle 12:26
İkindi 15:30
Akşam 18:03
Yatsı 19:22