banner1313

banner1300

banner1334

Ankara Barosu hayvan deneylerine karşı Danıştay’a dava açtı

Ankara Barosu, hayvanlar üzerinde deney yapılmasına ilişkin yönetmeliğinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile Danıştay’da dava açtı.Ankara Barosu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından çıkarılan ve 28914 Sayılı Resmi...

GÜNCEL 15.04.2014, 13:14
Ankara Barosu hayvan deneylerine karşı Danıştay’a dava açtı
Ankara Barosu, hayvanlar üzerinde deney yapılmasına ilişkin yönetmeliğinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile Danıştay’da dava açtı.

Ankara Barosu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından çıkarılan ve 28914 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Hayvan Deneyleri Etik Kurullarının Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelik” hükümlerinin dava sonuna kadar öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptali istemini ile ilgili Danıştay 10. Dairesi’ne dava açtı.

Yönetmeliğin her türlü insanlık dışı uygulama ve suiistimallerin önünü açtığına vurgu yapılan dava dilekçesinde, “Dava konusu yönetmelikte, hayvanlar üzerinde yapılacak her türlü fiziksel işkenceye deney adı altında izin verilerek, yapılamayacak haller istisnaya dönüştürülmüştür” denildi.

Dava dilekçesinde hukuki sebep olarak Anayasa, 5199 Sayılı Kanun, Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi, 2010/63/EU Sayılı Avrupa Birliği Direktifi, Amsterdam Anlaşması, İYUK ve sair mevzuatlar gösterildi.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!