banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Aktif-Sen Denizli Temsilcisi Karaca: Nöbet tutan öğretmenlere ek ücret verilmeli

banner1357

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif-Sen) Denizli Temsilcisi Aydın Karaca, hukuk sisteminde öğretmenlerin nöbet görevlerini düzenleyen bir kanun olmadığını ifade ederek, bu görevin angarya olduğunu, bunu yapan öğretmenlere ek ücret ödemesi...

GÜNCEL 15.04.2014, 13:35
Aktif-Sen Denizli Temsilcisi Karaca: Nöbet tutan öğretmenlere ek ücret verilmeli
banner1353
banner1375
Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif-Sen) Denizli Temsilcisi Aydın Karaca, hukuk sisteminde öğretmenlerin nöbet görevlerini düzenleyen bir kanun olmadığını ifade ederek, bu görevin angarya olduğunu, bunu yapan öğretmenlere ek ücret ödemesi gerektiğini söyledi. Karaca, yaptığı yazılı açıklamada ihtiyaç duyuldukça getirilen geçici ve yüzeysel düzenlemeler ve yönetmeliklerle meselenin geçiştirildiğini iddia etti. Nöbet hizmetinin ortak kanuni bir zemine dayandırılması ve uygulamadaki farklılıklara son verilmesi gerektiğini belirterek, “Bu sayede öğretmenlerimiz, anaokulundan liseye kadar her türden eğitim kademesinde sadece bir uygulamayı esas alarak nöbet hizmeti verecek ve yöneticilerin kişisel inisiyatif kullanmalarından kaynaklı farklı uygulamalar sona erecektir. Diğer meslek gruplarında nöbet hizmeti ‘fazla çalışma’ olarak kabul görmekte ve bunun için ek bir ücret ödemesi yapılmaktadır. Öğretmenlere nöbet hizmetleri için herhangi bir ek ücret ödemesinin yapılmaması, Anayasa’nın 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırıdır. Nöbet hizmeti angarya olmaktan çıkarılıp ek ders olarak kabul edilmeli ve ücreti ödenmelidir.” dedi.

Öğretmenlerin ders saatlerinin dışına taşan nöbet hizmetlerinin ayrı bir yük ve beraberinde külfet getirdiğini söyleyen Aktif-Sen Temsilcisi Karaca, “Öğretmenlerin nöbet görevi, kanuni dayanağı oluşturulduktan sonra tüm okul türlerini kapsayacak biçimde ortak olarak düzenlenmelidir. Nöbet görevlerinde mesleki ve eğitsel rehberlik yapmalı, okul güvenliği gibi angarya işlerden sorumlu olmamalıdırlar. Okulların genel güvenliği, istihdam edilecek güvenlik personeliyle sağlanmalıdır. Öğretmenlere, nöbet tutmaları karşılığında günlük 6 saat ek ders ücreti ödenmelidir.” şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)
13°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 13 Aralık 2019
İmsak 06:13
Güneş 07:45
Öğle 12:34
İkindi 14:52
Akşam 17:13
Yatsı 18:40