banner1320

200 yıl sonra o generalin kemikleri bulundu

Fransız İmparator Napolyon Bonapart’ın favorisi olan generallerinden birinin kemikleri, Moskova’nın 400 kilometre batısındaki bir şehirdeki kazılarda bulunduğu öğrenildi. DNA testleriyle doğrulanması halinde bu, Napolyon döneminden kalıntıları bulunan ilk general olacağı belirtildi.

200 yıl sonra o generalin kemikleri bulundu
banner1314

Fransız ve Rus arkeologlar, savaşta aldığı yaralar sonucunda Rusya’da ölen Napolyon Bonapart’ın gözde komutanlarından birinin kemiklerini, ölümünden 200 yıldan fazla bir süre sonra bir dans pistinin altında bulduklarını düşünüyorlar. Komutanın kayıtlarda olan yaraları ile uyuşan kalıntıların gerçekten kendisine ait olup olmadığı ise DNA testinden sonra belli olacağı ifade ediliyor.

Tarihi kayıtlara göre Gudin, Napolyon’un 1812’de Rusya’ya düzenlediği sefer esnasında (Vatanseverlik Savaşı) sol bacağını kaybetmiş ve sağ bacağından da yaralanmıştı. ​Tabutta buldukları iskeleti incelediklerinde söz konusu yaralarla uyuştuğunu gören arkeologların, buldukları mezarın büyük ihtimalle Fransız Devrimi ve Napolyon Savaşları sırasında komutanlık görevinde bulunan Aristokrat Gudin’e ait olduğunu düşündükleri belirtiliyor.

Mezarın bulunmasında önemli bir katkısı olan Fransız arkeolog ve tarihçi Pierre Malinovskiy, uzun arama çalışmalarının neticesi olan bu keşfi takdir ederek, “Bunun yalnızca benim için değil, iki ülke için de tarihi bir an olduğu kanısındayım” ifadelerini kullandı.


 

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300