2 kişiyi zehirleyen Trakonya balığı oltaya takıldı

Türkiye’de yaşayan en tehlikeli türlerden biri olan Trakonya balığının Bursa’nın Mudanya ve Kapaklı sahillerinde oltaya takıldığı öğrenildi.

2 kişiyi zehirleyen Trakonya balığı oltaya takıldı
banner1314

Kapaklı sahilinde balık tutan Volkan Aksu'nun oltasına 10 santim boyunda farklı bir balık takıldı.

DİKENLERİ ELİNE BATTI

Balığı çıplak elle tutup kancadan ayırmak isterken dikenleri ellerine batan Volkan Aksu'nun bir süre sonra ellerinde yanma ve ağrı başladığı ifade edildi.

Zehirlendiğini anlayan Aksu, sosyal medyada yaptığı araştırma sonrası balığın Trakonya balığı olduğunu öğrendi.

Kapaklı taraflarında kamp yaptıklarını söyleyen Volkan Aksu, sabah saatlerinde balığın oltaya takıldığını ve baştan mezgit sandığını anlattı. Aksu, "Balığı iğneden çıkarttığım anda sırtındaki dikenlerden zehir bulaştı ve 3 saat aşırı halde sızladı" ifadelerini kullandı.

OLTA BALIKÇILARI İÇİN TEHLİKE OLUŞTURUYOR

Ülkemiz sahillerinde kişilerin karşılaşabileceği en tehlikeli balık türlerinden biri olarak bilinen Trakonya balığının, vücudundaki dikenlerden bazılarında zehir kesesi bulunurken, daha çok olta balıkçıları için tehlikeli farz ediyor.

KUMA SAKLANIYOR

Özellikle denizlerde kuma saklanmasıyla da bilinen balığın eldiven ya da bez parçasıyla tutulması gerekirken, çok ciddi bir ağrı ile başlayan Trakonya çarpması, bölgede ciddi bir şişme ve bazı durumlarda da kalbin durmasına kadar gidebilecek ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 21:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1308