doğa sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Gün İçinde Hangi İçecek, Ne Zaman İçilmeli?

hangi-icecek-ne-zaman-acilacak-1110
Daha Fazla Göster

Gün İçinde Hangi İçecek, Ne Zaman İçilmeli? İçecekleri belirli saatlerde tüketmenin daha faydalı olabileceğini biliyor muydunuz? Çay, kahve, sebze suyu veya süt gibi içecekleri hangi saatlerde içersek vücudumuza yarar sağlar? Gelin birlikte öğrenelim…

SABAH İLK İŞ BİR BARDAK ILIK SU

Sabah uyandığınız zaman ilk iş olarak 1 bardak ılık su için. Uyuduğumuz sırada vücudumuz su kaybeder. Bu nedenle uyandığımız su ihtiyaıcmızı karşılamamız son derece önemli.

Bir bardak ılık su, böbreklerin ve bağırsakların işlevini artırır. Cilde pürüzsüzlük verir. Toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

KAHVALTIDA SİYAH ÇAY YA DA KAHVE

Kahvaltınızda geleneksel olarak siyah çay ya da kahve tercih edebilirsiniz. Her iki içecek de sinir sisteminizi uyaracak ve size enerji verecektir. Çay ve kahvenin metabolizmayı hızlandırma özelliği de var. Tabii her ikisini de şekersiz içmeye alışmanız gerekiyor.

ÖĞLE YEMEĞİNDEN ÖNCE BUNLARI İÇİN

Kuşluk saati ya da öğle yemeğinden önce taze sıkılmış sebze suyu ya da süt içebilirsiniz. Kuşluk saatlerinde vücudunuzdaki su azalabilir. O nedenle yeniden su ihtiyacının karşılanması gerekebilir. Hem kan şekerinizi düzenleyecek hem de vücudunuzu tazeleyecek içecekler bu saatte işinize yarayacaktır.

Taze sebze suları terle kaybedilen besinlerin geri kazanılmasını sağlar. Süt ise içeriğindeki karbonhidratlar sayesinde bu görevi yerine getirir.

ÖĞLEN AYRAN YA DA MADEN SUYU

Öğle yemeği saatinizde ayran ya da maden suyu içebilirsiniz. Her ikisi de sağlıklı ve enerjisi yüksek içeceklerdir. Ayran kalsiyum ihtiyacınızı karşılarken maden suyu da mineral ihtiyacınızı giderir.

Dilerseniz öğle arası kefir de tüketebilirsiniz. Kefir iyi bir prebiyotik kaynağıdır.

ÇAYI SAAT 3’TE İÇİN

5 çayına ne kadar alışık olsak da çayı saat 3’te içmek yemek sonrası hazmı kolaylaştıracaktır. Ayrıca üzerinizdeki uyuşukluğu da alacaktır.

YATMADAN ÖNCE SÜT İÇİN

Uyku sırasında salgılanan büyüme hormonu aynı zamanda vücudu da tamir eder. Bu nedenle yatmadan önce süt içmeniz önemli.

Süt içmek, kemik yoğunluğunun korunmasını sağlar.

Yatmadan önce süt içmek yerine kefir ya da yoğurt da tüketebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir