banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

28.09.2019, 09:30 31

GÜN BAŞLASIN

Gün uzağına düşer çoğu zaman. En kötü gününde bile hayallerin de seninle uyanır sabaha. Uyandığında ilk duyduğun sessizlik hazırlar seni kapıdan çıkar çıkmaz başlayacak olan yeni dünya gürültüsüne. 

Evden çıkarken en son kendine bakarsın. Kendinle başlarsın süregelmiş alışkanlıklara. Her ne olursa olsun, sıradışı bir beklentin yoktur doğan güneşten. Bitirmek üzere başladığın yeni günden. 

Sonra işine, sonra okuluna, sonra dükkanına, sonra ofisine, sonra mutfağına, sonra televizyona, sonra simitçiye doğru atarsın adımlarını. Özlediğin ne varsa, beklediğin ne varsa, hayal ettiğin her ne olursa olsun, bir tek sabah ilk uyandığında takılmazsın onlara. 

Çünkü önce yeni güne kendini hazırlamak zamanıdır şimdi. 

En sakin zamanındır. En yalın halindir sabahları. Evden çıkarken kim uğurlarsa uğurlasın seni, kendine hoşçakal dersin önce. Haydi git, akşamı yap ve gel. Haydi git işini yap da gel. Haydi git akşam eve geldiğinde unutacağın insanlarla bir günü daha bitir de gel der bir yanın ama sen onu pek umursamazsın. 

Yeni günün ilk saatleri taa ki evden çıkana kadar senindir çünkü.

Saçlarına en çok sabahları dokunursun. En çok sabahları şekil alır onlar. Yüzünü yıkadığında elindeki havluyla kurulamaya başladığında, aynaya ilk bakışını fırlatırsın. İşte o ilk bakış senindir. 

Hangi elbiseyi giyeceğini düşünecek kadar şanslıysan hafızan başlamıştır kombinleri yapmaya. Ama daha yapacak işlerin vardır. Saçlar en iyi haline gelecek. Mümkünse bir çay bir kahve içilecek. Elbiseler giyilecek, kokular sürülecek, küçük aynada yüzümüze, büyük aynada ise kendimize alıcı gözle bakacağız daha. 

Güzel yatağımızın gardiyanı olan alarmın çalmasıyla başlayan, hangi mevsim olursa olsun sabahın serinliğinde biraz daha yat diye haykıran ılık yüzeyden ayrıldığımız an başlar kendi hikayemiz. 

Pencereden ya da balkondan bakarak bizi nasıl bir günün beklediğini hava şartlarında çözeriz hemen. Sabah güneşi en keyiflisidir. Sabahın serinliğinde kendini gösteren güneş kadar hoş ne olabilir ki. Başladığımız yeni gündür. 

Ve biz her yeni güne önce kendimiz olarak merhaba deriz.

Kendimizi güne, günü ise kendimize en yakın olduğumuz yere hazırlarız. Sabah uyandığımızda hayata dair müspet ya da menfi ne varsa hepsine tek başımıza meydan okuyarak ilk adımlarımızı atarız.
 
Her ne yaşarsak yaşayalım bizi en fazla geren hatta çoğu zaman yaşam çizgimizin dışına iten en büyük etken, canımızı sıkan bir meseleye gereken tepkiyi verememektir. 

Hoşumuza gitmeyen ne varsa, sustukça büyür göğsümüzün hemen altında. Günlük sıkıntıların ilk biriktiği yerdir sanki o bölge. Tam oradan yavaşça sarar bedenimizi ve en sonunda sinir sistemimizi. 

İşte tam da o bölgede biriktirdiğimiz ne varsa, bir zaman sonra sadece bizi değil, bütün bir günümüzü sarar. 

Yorumlar (0)
banner1474
27°
az bulutlu
Namaz Vakti 11 Temmuz 2020
İmsak 03:08
Güneş 05:05
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:16
Yatsı 22:04