doğa calven cemre
 
5s dikey izo bilgi

Grip Miyim Yoksa Koronavirüse Mi Yakalandım?

grip-miyim-yoksa-koronaviruse-mi-yakalandim-1810
Daha Fazla Göster

Grip Miyim Yoksa Koronavirüse Mi Yakalandım? Havaların soğumasıyla birlikte tırmanışa geçen grip vakaları akıllara, ‘Grip miyim yoksa koronavirüse mi yakalandım?’ sorusunu getiriyor. İşte detaylar…

Son haftalarda nezle ve grip vakaları arttı. Özellikle okullar açıldıktan ve günler kısalmaya başladıktan sonra üst solunum yolu enfeksiyonlarında ciddi bir fazlalaşma var. Bunun tabii ki bazı nedenleri var. Yaklaşık 20 aydır COVID-19 salgını etkisi altındayız. Özellikle bu yaza kadar kısıtlama ve sokağa çıkma yasağının olması, hijyen kurallarına daha çok dikkat etmemiz ve maske kullanımı konusundaki hassasiyetlerle sadece COVID-19’a karşı değil nezle, grip ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da daha iyi korunmuştuk ve önceki yıllara göre grip, nezle vakaları belirgin derecede düşmüştü. Tekrar sosyalleşmeye başlayınca ve biraz da kurallar gevşeyince nezle, grip vakalarında artış oldu. | Yazar: Dr. Ender Saraç

ATEŞ VE ÖKSÜRÜK VARSA

Elbette her yüksek ateş ve öksürüğe hemen COVID-19 tanısı koymamak lazım. Grip ve koronavirüs arasındaki en büyük fark koronavirüste yaşanan solunum güçlüğünün genelde grip, nezlede görülmemesi. Koronavirüse yakalanan hele bir de ağır geçiren kişide solunum güçlüğü daha sık görülür.

Dr. Ender Saraç’tan bağışıklığı güçlendiren 10 öneriDr. Ender Saraç’tan bağışıklığı güçlendiren 10 öneri

Koronavirüsün başlangıcında gribe benzer olarak kuru öksürük, yüksek ateş, boğaz ağrısı olur ki aynı grip belirtilerini andırır. Baş ağrısının hem gripte hem de koronavirüste görülmesi sıktır ancak gripte daha yaygındır. Boğaz ağrısı hafif şiddette hem gripte hem de koronavirüste görülebilir ama soğuk algınlığında daha da şiddetli olabilir.

KOKU, TAT KAYBI, NEFES DARLIĞINA DİKKAT

Bulantı ve kusma koronavirüste daha hafifken gripte daha yaygındır. Soğuk algınlığında ise pek sık görülmez. Burun akıntısı veya tıkanıklığı gripte daha yaygın soğuk algınlığında ise çok daha yaygındır. Gözlerde kaşıntı ve sulanma daha çok alerjik solunum yolu problemlerinde görülürken koronavirüste nadir ortaya çıkar.

Nezle ve soğuk algınlığında ise pek rastlanmaz. Aynı şekilde hapşırma da soğuk algınlığı ve alerjik solunum yolu problemlerinde yaygınken gripte daha az rastlanır. Koronavirüste ise yaygın bir belirti değildir. İshal koronavirüste ve gripte görülebilir. Koronavirüste önemli bir bulgu da koku ve tat kaybıdır. Ayrıca nefes darlığının önemli bir belirti olduğunu da unutmamak gerekir.

UYANIK OLUN, TABLO DEĞİŞEBİLİR

Öksürük hem soğuk algınlığı hem gripte hem de koronavirüste görülen bir bulgudur. Yaygın vücut ağrıları ise gripte daha sık olmakla beraber koronavirüste de yaygın. Bu arada COVID-19’da tablo aniden değişebilir. “COVID-19 olmuşum, aa ne kadar rahat geçiyor” diye rahatlamayın. Özellikle 7 ve 8’inci günlerden sonra tablo bir anda ağırlaşabilir. O yüzden uyanık olun. Grip virüsü çok hızlı olarak akciğerlere inmeyebilir. İnse de zaman alır. Ancak koronavirüs çok hızlı bir şekilde akciğerlere inip tabloyu bir anda değiştirebilir ve en korktuğumuz komplikasyon olan nefes darlığı gelişebilir.

HEKİME DANIŞMADAN İLAÇ ALMAYIN

Mevsimsel alerjiyle koronavirüsü ayırt etmekte önemli bir kriter de COVID-19’da yüksek ateşin çok daha fazla olmasıdır. Özellikle ateş, öksürük, kırıklık, halsizlik varsa PCR testi yaptırmak uygun olur. Son dönemde PCR testinin güvenilirliği ile ilgili tartışmalar var. Ben testlerin güvenilirliğini tartışmayacağım. Sadece PCR testi alınırken tıbbi personelin ne kadar doğru alıp uyguladığının doğru tanı konulması açısından önemli olduğundan bahsedeceğim.

Sürüntü çubuğunun boğazın arka duvarına kadar tamamen iletilmesi ve yeterli miktarda sürüntü alınması önemlidir. Sonra aynı sürüntü çubuğu ile burun deliğinden derine kadar ilerletilip döndürerek çıkartılması ve hızlı bir şekilde taşıma besi yerine konulması gerekir. PCR testinin başarısı, örnek alınan zaman, hastalığın şiddeti ve tıbbi personelin sürüntüyü doğru derinlikte ve şekilde alma becerisiyle ilgilidir.

PCR testi COVID-19 başladığı ilk günlerde yüksek oranda doğru sonuç verebilir. Alerjik solunum yolu sorunu olanlarda bazen bilinçsizce kortizon kullanma eğilimi de olabilmektedir. Böyle bir kişi COVID-19 geçirdiğini fark etmeyebilir ve kendi başına bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar kullanabilir. Bu durum çok ağır tıbbi sonuçlara yol açabilir. Hekime danışmadan asla ilaç kullanmayın. Bağışıklığınızı güçlendirmek için dizinin 1’inci gününde verdiğim önerileri dikkate alın.

AŞILIYIM,AŞI BENİ COVID’E KARŞI UZUN SÜRE YÜZDE 100 KORUR MU?

Aşı sizi yıllarca ve yüzde 100 olarak COVID-19’a karşı korumaz ama 6-8 ay gibi sürelerde hastalığa yakalanma ve özellikle ölümcül komplikasyonların oranını azaltabilir. Ancak yine de hangi aşıyı ne zaman ve ne sıklıkla olacağınızı sizi iyi tanıyan bir hekime danışarak öğrenin. Sevindirici haber milli aşımızın yakında Türk toplumuna sunulacak olması. “

Grip veya pnömoni aşısını (zatürre aşısı) COVID-19 aşısıyla aynı gün yaptırabilir miyiz?” diye soran hastalarım oluyor. Ben birden fazla aşının aynı gün yapılmasının doğru olmadığı görüşündeyim. Aynı şekilde ateş, öksürük gibi bulgularınız varsa COVID-19 olmadığınıza emin olun. Pozitifken aşı yaptırmanın da doğru olmadığı yönünde meslektaşlarım görüş bildiriyorlar.

NEZLE, GRİP, ALERJİ VE COVİD-19’A İYİ GELEN BİTKİ ÇAYI

MALZEMELER

: 1 tatlı kaşığı öğütülmüş meyan kökü İri bir tutam şahtere otu 4-5 adet zeytin yaprağı 2-3 adet tane karanfil İri bir tutam ıhlamur.

YAPILIŞI:

Bu karışım sadece 30-40 saniye kaynatılır sonra üstü kapatılır. 4-5 dakika demlenir ve süzülür. İçine 5-10 damla limon sıkıp içebilirsiniz. Şahtere tadı çok kuvvetli ve buruk olduğu için çay biraz buruk olabilir. Ancak ne tür bir solunum yolu enfeksiyonunuz olursa, hepsine yararlı olabilecek bir çaydır

ÖNEMLI NOT:

Evde bulunsun; evimizde gereksiz şeylere yer açacağımıza parmaktan oksijen satürasyonunu ölçen basit aletlerden bulunsun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir