Para piyasaları uzmanı İslam Memiş'in 2024 yılında altın üretiminde yeni kısıtlamaların devreye gireceğini açıkladı. Bu yeni düzenlemelerle belirli altın türlerinin üretimi tamamen yasaklanacak.

Memiş'in açıklamalarına göre, 2024 yılında 22 ayar ve 1 gram altının üretimi yasaklanacak. Ayrıca, 24 ayar gram altınların üretimi, Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane Müdürlüğü tarafından belirlenen kurumlar tarafından gerçekleştirilecek.

YENİ KISITLAMALAR DEVREYE GİRECEK

Araç muayeneleri için yeni karar! O zorunluluk kalktı Araç muayeneleri için yeni karar! O zorunluluk kalktı

Memiş, bu yeni kısıtlamaların özellikle fiziki altın sahiplerini olumsuz etkileyeceğini vurguladı. Geçen yıl ithalatı dengelemek için getirilen altın ithalatına yönelik sınırlamalar ve kota uygulamalarının fiyatları artırdığını ve işçilik maliyetlerini yükselttiğini belirtti.

Kota uygulaması hakkında da konuşan Memiş, bu yasakların altın sahiplerine ağır bir darbe vuracağını ifade etti. "Bilindiği üzere, 2023 yılında ithalatı dengelemek amacıyla altın ithalatına kısıtlamalar getirilmişti. İthalat yasağı ve kota uygulaması hayata geçirildi. Bu kota uygulamasıyla birlikte bir kilogram altına tam 3 bin dolar işçilik eklenmişti," dedi.

ÜRETİMİ YASAKLANACAK

Panik havası yarattığını belirten Memiş, "Bu ek maliyetler hala devam ediyor. Bu yasaklar memnuniyet verici değil. İşçilik maliyetlerini artırarak ve talep artışını tetikleyerek panik havası yaratıyor. Kota uygulaması devreye girdikten sonra, ekonomi yönetimi 0.25 ve 0.50 gram altın üretimini yasakladı" şeklinde konuştu.

Daha önce bu hamlenin yanlış olduğunu belirtmiştim. Muhtemel bir 22 ayar altın üretim yasağının sektör temsilcileri için kötü haber olduğunu ifade eden İslam Memiş, 24 ayar altın üretiminin belirli kurumlar tarafından yapılacağını açıkladı.

ALTIN ALIMI ZORLAŞACAK

İslam Memiş, 2024 yılında olası yeni altın üretimi kısıtlamaları konusunda sektör temsilcilerini uyardı. Bu durumun altın alımını zorlaştırabileceğini ve talep artışıyla birlikte panik yaratabileceğini dile getirdi.

2024 yılında altın üretimi yasaklarına ilişkin yeni düzenlemelere hazırlıklı olunması gerektiğini belirten Memiş, "Geçen yıl 0.25 ve 0.50 gram altınlar yasaklandı. Ben her zaman şunu sordum: 'Bu altınları kim alıyor?' İnsanlar düğüne, nişana katılıyor ve hediye olarak bu altınları takıyorlar" dedi.

Memiş, fiziki altın sahibi olan son neslin kendileri olduğunu vurgulayarak, "Geçtiğimiz yıl getirilen ve yakında açıklanacak olan yasaklar, üretim yasakları arttıkça altın almanın sonuna yaklaşıyor gibi görünüyor.

Tabii ki, bu hemen gerçekleşecek bir durum değil, ancak ok yaydan çıktıysa, hedefe doğru ilerler" şeklinde konuştu.

Alıntı: Kamusonhaber 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Ayşe Çolak