banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Hamsi kayboldu

banner1357

Türkiye kıyılarından Gürcistan'a kaçan hamsi izini kaybettirdi.

GİRESUN 13.02.2019, 11:26
Hamsi kayboldu
banner1353
banner1375

Karadeniz'de artık hamsi sezonu erken kapanıyor. Türk karasularından hava soğuk olan Gürcistan kıyılarına kaçan hamsi izini kaybettirdi.

Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan yaptığı açıklamada, "Bölgeden aldığımız bilgilere göre ve teknelerimiz Gürcistan karasularında demirli bir şekilde duruyorlar” dedi.

Avlanan hamsinin şuan piyasaya verilmediğini belirten Arslan, "Avlanan hamsiler özellikle hamsiler standart altı olduğu için oradaki kurumlara çalışıyorlar. Yakalanan hamsinin Türkiye’ye gelmemesinin nedenlerinden biri maliyetlerin yüksek olduğu onun için hamsi gönderilmediği şeklinde bilgilendirildik” diye konuştu. 

Yerli hamsinin geri dönmediğini ifade eden Arslan, "Geçtiğimiz günlerde yerli hamsinin geri döndüğü ve fiyatların ucuz olduğu ifade edildi. Tabi bunları okuduktan sonra bende şöyle dedim, ‘Sinop’ta yerli hamsi varsa Giresun’da neden yok?’ Vatandaşlar bu konuda bizlere tepki gösteriyor ama böyle bir şey söz konusu değil. Biz her zaman gerçekleri konuşuyoruz. Bundan sonra hamsinin kıyılarımıza gelecek, bol olacak, ucuz olacak gibi bir şey söz konusu değil. Dün ne söylediysek bugünde aynı şeyi söylüyoruz. Hamsi bundan sonra bol olmayacak ve bundan sonra belki daha da az olacak. Fiyatlara gelince de ucuzluk olmayacak ortalama yine 15 ile 30 lira arasında fiyatları görecek” şeklinde ifade etti.

Mezgit balığında da azalma olduğunu açıklayan Arslan, "Hamsiden sonra kıyılarımız da mezgit balığı vardı ama şu anda onda da bir düşüş var. Birkaç hafta önce iyiydi ortalama tekne başı 50 kilogram ile 100 kilogram bazen 150 kilogram mezgit avlıyorduk ama son günlerde ondanda azalma var. Bu tabi bizim için şaşırtıcı bir şey değil çünkü özellikle bu zamanlarda düşebileceğini biliyorduk. Önümüzdeki günlerde hamsi ve istavrit avcılığı olmazsa büyük teknelerimiz bulundukları limanlara artık demirlemeye başlarlar. Bundan sonra hamsi ve balık fiyatları cep yakacak. İsterdik ki bol olsun vatandaşta ucuz yesin ama maalesef artık bundan sonra böyle bir şey söz konusu değil.” dedi.

Yorumlar (0)