banner1365

banner1469

banner1345

banner1473

23 katlı bina tepki çekiyor: Bu bir ucubedir

banner1475

Giresun'da geçen yıl yapımı tamamlanan şehrin ortasındaki 23 katlı bina, kent siluetini bozduğu gerekçesiyle tepki çekiyor. 

GİRESUN 10.07.2019, 16:21 Adrm
23 katlı bina tepki çekiyor: Bu bir ucubedir
banner1353
banner1375

Karadeniz'de, kıyı şeridi boyunca kent siluetini bozan ve görüntü kirliliğine neden olan çok katlı, imarlı ya da kaçak yapıların imar tartışmaları sürüyor. Ordu ve Samsun gibi Giresun'da da yörenin doğal güzelliklerine gölge düşüren, yeşil bitki örtüsü ile karadeniz arasına set oluşturan yapıların inşa edilmesi tepkilere yol açtı. 

BU BİR UCUBEDİR

Çevre sakinlerinden Can Özpınar, "Bu mahallede tüm yapılar, 4- 5 katken, 23 kata izin vermeleri kabul edilebilecek bir şey değil. Giresun'da nerede var 23 katlı bina? Ruhsatı kim verdiyse, sorumlusu odur. Bu yapı, şehrin görüntüsünü kapatmaktadır. Şehrin girişi bir aynadır. Bu da şehrin girişindedir ve görüntüyü engellemektedir. Bu bir ucubedir, turizme de bir darbedir" dedi.

HİÇ YAKIŞMAMIŞ

İstanbul'dan, Giresun'a tatile gelen Asuman Kara ise, "Giresun'da sadece bir tane yüksek katlı bina var. Çok dikkat çekiyor. Hiç yakışmamış" dedi. Sabri Cömert ise "Giresun'a uygun bir yapı değil. Biraz daha arka taraflara yapılsa, diğerlerinin önünü kesmemiş olurdu. Ortada olumsuz bir görüntüsü var. İzin verenler yanlış yaptılar. Giresun'a uygun yapı değil" diye konuştu.

İZİN VERENLER YANLIŞ YAPTILAR

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, konuyla ilgili olarak, "Ortada olumsuz bir görüntü var. İzin verenler, yanlış yaptılar. Giresun'a uygun yapı değil. İmar bizim için ciddi bir problem. İmar probleminin en büyük sıkıntısı, düzensiz bir yapılaşma ve öteden beri devam eden bölgeye göre ayrı ayrı bir kural etrafından şekillenmeyen bir durum söz konusu. Dikey mimarilerle bizim ciddi şerhimiz var. Yüksek katlı binalarla güzel yapılaşma olmayacağı kanaatindeyiz. Yatay mimariden tarafız. Şehrin siluetini bozan, şehrin önünü kapatan ve kötü bir görüntü getiren yapılaşmalara da ayrıca karşıyız. Yüksek katlı binaların olmayacağını söylemiyoruz. Bunun için hem zeminin, bölgenin özelliğini bozmadan, bölgeye özel yapılar yapılabilir. Yatay mimarinin olacağı yerlerde, yüksek katlı yapılaşmanın karşısındayız." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 26 Ocak 2020
İmsak 06:16
Güneş 07:44
Öğle 12:52
İkindi 15:26
Akşam 17:50
Yatsı 19:14