banner595

Zeybekci: Doğrudan sermaye yatırımları arttı

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, teşvikler konusunda yapılan yasal düzenleme ardından 13 bin 586 yerli şirketin 202.8 milyar liralık sabit yatırım yaptığını, 797 yabancı şirketin 625 milyar lira yatırım yaptığına dikkat çekti. Zeybekci,...

Zeybekci: Doğrudan sermaye yatırımları arttı

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, teşvikler konusunda yapılan yasal düzenleme ardından 13 bin 586 yerli şirketin 202.8 milyar liralık sabit yatırım yaptığını, 797 yabancı şirketin 625 milyar lira yatırım yaptığına dikkat çekti. Zeybekci,...

15 Ekim 2015 Perşembe 14:12
Zeybekci: Doğrudan sermaye yatırımları arttı
EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, teşvikler konusunda yapılan yasal düzenleme ardından 13 bin 586 yerli şirketin 202.8 milyar liralık sabit yatırım yaptığını, 797 yabancı şirketin 625 milyar lira yatırım yaptığına dikkat çekti. Zeybekci, "Türkiye'de doğrudan yabancı yatırım miktarında bir önceki yıla göre 12. 6 milyar dolar artış yaşadık. 2015 yılında Ocak- Ağustos döneminde uluslararası doğrudan yatırım miktarı yüzde 35.5 oranında arttı ve 11.8 milyar dolar oldu. Eylül ve Ekim'de başarılı geçiyor. 2015 yılını, 2014 yılına göre yüzde 35 artışla kapatacağız" dedi.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kaya Termal Otel'de Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Zeybekci, Türkiye'yi yabancı sermaye girişinde ilk 10 ülke arasına sokmaya hedeflediklerini belirterek, "Ekonomi Bakanlığı'na aslında YASED bakanlığı diyebiliriz. En önemli hedeflerimizden biri Türkiye'yi doğrudan yabancı sermaye girişiyle ilgili olarak ilk 10 ülke arasına taşımak. Bu kuru kuruya söylenmiş bir laf değil. İlk ihracatın, ticaretin yapıldığı coğrafya Anadolu'dur" dedi.
TERÖRE REÇETE YAZDI
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ankara Garı'nda 97 kişinin hayatını kaybettiği patlamayı değerlendirerek, Türkiye'nin bu hastalıktan kurtulmasının yolunu şöyle anlattı:
"Ankara'da yapılan o saldırı bu ülkenin tümüne yapılmış saldırıdır. Türk, Kürt, Abaza, Zaza, Alevi, Sünni, Musevi, Hıristiyan herkese 78 milyona yapılan saldırıdır. Hepimizin kalbine yapılan çok bilinçli bir saldırıdır. Bütün milletlerde ülkede olan değerlerle yapıştırılmış çizgileri, fay hattı haline getirerek kırılmalar kastıyla yapılan bir saldırıdır. Hayatını kaybeden kardeşlerimize rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Bu menfur saldırılara karşı bu millete, gösterdiği yüce duruş nedeniyle saygı gösteriyorum. En önemli ilaç birlik beraberlik ve kardeşliğimizdir. Biz kardeşlik içinde olduğumuz sürece el ele omuz omuza kol kola olduğumuz sürece bu hastalıklar ortadan defolup gidecektir. Yoldan geçen her türlü mikrobun bizi potansiyel olarak görmemesi için biz bir an önce bu ülkeyi Atatürk'ün gösterdiği muassır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmalıyız. Bu ülkeyi, 10 bin dolar seviyelerinden 20 bin dolar seviyelerine atarsak, Türkiye kimliğini, vatandaşlığını, pasaportunu komşu ülkelerdekiyle 600 milyon kişinin sahip olmaya çalıştığı kimlik haline getirirsek bu hastalıktan kurtulmuş oluruz. Hastalık da nezle gibi gelip geçer. Bunları sağlamazsak ne olur sağladığımızda ne olur iyi biliyoruz."
"BAŞIMIN ÜSTÜNDE YERİ VAR"
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye'nin eksikliğinin sermaye olduğunu belirterek, yabancı sermayenin başının üstünde yeri olduğunu söyledi. Zeybekci, sermayeye ihtiyacı bulunduğunu anlatırken, "Türki cumhuriyetlerinde öğrendim ki 'ser'den geçmek özden kendinden geçmek. Bu kelimenin aslı ser- maya. Yani öz maya. Çok basit ve yalın bir Türkçe. Sermaye ihtiyacımız da ikiye ayrılıyor. Herhangi bir sermaye ya da teknoloji kabiliyet ile transfer edilen sermaye. Bize ikincisi lazım. 'Yabancı sermaye' rahatsız eden bir isim. Ben ona bir isim düşünüyorum. Çünkü her kim benim ülkeme gelip benimle aynı tapuya sahip oluyorsa, aynı yasal düzenlemelere sahip olmak istiyorsa onun benim başımın üzerinde yeri vardır. Öz sermayemiz bize geldiyse aynı yasalara tabi olarak benimle aynı kaderi paylaşmaya geldiyse benim onu daha bir özel tutmam lazım. Türkiye olarak biz onu başardık" dedi.
DOĞRUDAN YABANCI SERMAYE YATIRIMLARI
Türkiye'de 20 Haziran 2012'de yabancı teşvikler konusundaki düzenlemenin yürürlüğe girdiğini, O tarihten Ağustos 2015'e kadar 13 bin 586 adet yerli firmaya, 797  uluslararası firmayı yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini anlattı. Zeybekci, 13 bin 586 yerli şirketin 202.8 milyar liralık sabit yatırım yaptığını vurgulayarak, 797 yabancı şirketin 625 milyar lira yatırım yaptığına dikkat çekti. Zeybekci, "Türkiye'de doğrudan yabancı yatırım miktarında bir önceki yıla göre 12. 6 milyar dolar artış yaşadık. 2015 yılında Ocak- Ağustos döneminde uluslararası doğrudan yatırım miktarı yüzde 35.5 oranında arttı ve 11.8 milyar dolar oldu. Eylül ve Ekim'de başarılı geçiyor. 2015 yılını, 2014 yılına göre yüzde 35 artışla kapatacağız" diye konuştu.
İYİMSER BAKIŞ
Zeybekci, ekonomide iyimser tablo çizerek, "2013 yılı 25 Aralık'tan itibaren görevdeyiz. İlk andan itibaren Türkiye ekonomisinin yapısal değerlerine baktığımızda ekonominin sağlamlığı ya da kırılganlığı konusunda net, süslü olmayan, yalın sözlerle görüşlerimizi paylaştık. Türkiye bütçe açığında dünyada ilk üçlerde ilk beşlerde yer alan en iyi ülkelerden biri. Cari açık sorununu artık sürdürülemez ya da riskli bölgeden uzak noktaya götürdü. Etrafındaki ateş çemberine rağmen en hızlı büyüyen 7. ülke oldu. Türkiye tarihi iyileşmelerden birini yaşıyor. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 25'i aştı. Bavul ticareti ve hizmet ihracatını da eklediğimizde dış ticarette dengeye doğru gidiyoruz" dedi.
"MÜDAHALEYE GEREK YOK"
Ekonomi Bakanı Zeybekci, ABD ekonomisinden örnek vererek, Türkiye'nin doların değerlenmesinden çok etkilenmeyeceğini söyledi. Bakan Zeybekçi, Merkez Bankası'nın kurlarla ilgili müdahalesine gerek olmadığını vurgularken şöyle konuştu:
"Bu hareketlenme karşısında Merkez Bankası'nın elinde bunu tam anlamıyla yönetecek ve yönlendirecek güç yoktur. Dünyada oluşan gayrisafi milli hasıla değerinin yüzde 1'ine bile sahip olmayan bir Türkiye'nin dünyadaki bu hareketlenme karşısında 'ben buna karşı duracağım' demesi doğru değildir. Müdahaleye gerek yoktur, piyasa kendi dengesini bulacaktır. Türkiye'nin sürdürülemez borcu, Türkiye'yi tefeciye düşürecek bir borcu yoktur. ABD'nin Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararlarından Türk ekonomisinin etkilenmesi normaldir. Türkiye ihracatının yüzde 43'ünü AB'ye yapıyor, yabancı sermaye girişinin yüzde 72'sini AB üyesi ülkelerden alıyor. FED Bej kitabı yayınladı onu okuyorum. Orada aynen şunu söylüyor. 'Aşırı değerli dolar, ABD ekonomisini durdurmaya götürür. Aşırı değerli dolar sürdürülebilir değildir.' ABD Merkez Bankası için faiz artırımı ne derece güçlü hale gelecek takdirinize sunuyorum."
"1 KASIM'DAN İTİBAREN POZİTİF YARIŞMA"
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türk Lirası'nın 1 Kasım'dan itibaren dolar endeksini oluşturan para birimlerinden pozitif anlamda yarışır hale geleceğini öne sürdü ve şunları söyledi:
"Türkiye, Avrupa'nın en iyi ekonomilerinden, gelecek vaat eden heyecan yaratan ekonomilerinden biridir. 1.5 yılda dört seçim birden yapıyoruz. En çok seçimlerin olduğu şu aylarda bile bütçe fazlası veren bir ülke haline gelmişiz. Önümüze bakalım. Bu ülkenin geleceği dünyanın en parlak geleceklerinden biri olacaktır. Tüm para pompalamalarına rağmen canlanamayan ekonomilerine baktığınızda Türkiye'de ekonominin hareketliliğine bakın. Büyük bir cesaretle televizyon ekranlarına baktığınızda, ekonomi yorumcuları çıkıp kurla ilgili kur deliğinden baktırıp büyük bir haksızlık yaptılar. Orada söylediğimiz şu oldu. Şu anda TL'nin değeriyle ilgili spekülatif bir bölge var. Dünyada dolar karşısında aynı şekilde hareket ettik. 2015 Mayıs ortasından itibaren yapılan anket sonuçları Ekim ayı başından itibaren 1 Kasım öngörülerek bu spekülatif marj ortadan kalkacaktır ve 1 Kasım'dan itibaren dolar endeksini oluşturan para birimlerinden pozitif anlamda yarışır hale geleceğiz. Merkez Bankası üzerinde ihracat kesiminden bir baskı bile oluşmaya başlayabilir. TL'nin aşırı değer kazanmasının ihracat üzerindeki olumsuz etkilerini bile konuşmaya başlayabiliriz. Geçen hafta içinde TL değerlenmesiyle ilgili Türkiye'deki şirketler 1.5 milyar dolar aldı. Burayı en iyi noktada olmadı ve olmayacak inşallah daha farklı noktalara gelecek."

FOTOĞRAFLI


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801