Zararlı Haşerelerle Mücadelede 'biyosidal Ürün' Uyarısı

Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Osman koyuncu, havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkan sinek, sivrisinek ve hamamböceği, fare gibi haşerelere karşı biyosidal kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, vatandaşları...

Zararlı Haşerelerle Mücadelede 'biyosidal Ürün' Uyarısı
Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Osman koyuncu, havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkan sinek, sivrisinek ve hamamböceği, fare gibi haşerelere karşı biyosidal kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, vatandaşları uyardı.
Müdür Koyuncu, haşerelere karşı kullanılan biyosidallerin ilaç olmadığını belirterek, tüm çevre ve canlılar için zararlı ve zehirli madde olduğunu ifade etti. Zararlı haşerelere karşı biyosidalle mücadelenin “Biyosidal Ürünlerin Kullanım Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik” ile belirlendiğini hatırlatan Koyuncu, “Biyosidal ürünlerle mücadelenin Sağlık Bakanlığı’ndan izinli ürünlerle yapılması ve uygulamaların ‘uygulama izin belgesine’ sahip gerçek veya tüzel kişilerce, mesul müdür gözetiminde, uygulayıcı eğitimi almış elemanlar tarafından yapılması gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca yapılan her uygulamadan önce uygulamayı yapacak yetkili gerçek veya tüzel kişiler tarafından Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün bilgilendirilmesi gerekmektedir. Biyosidal ürünlerin kullanımında yasal mevzuatlarla belirlenen şartlara uyulmaması durumunda, hem ürün uygulayıcılarının, hem de uygulama alanındaki kişilerin zehirlenmelerine sebep olunabileceği gibi, toprağın ve suların kirlenmesine, ekolojik dengenin bozulmasına, dolayısıyla da çevre ve toplum sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine de sebebiyet verecektir” dedi.
Ayrıca Koyuncu, Sağlık Bakanlığı’ndan izinli biyosidal ürünlerinin listesinin www.sanliurfahsm.gov.tr web adresinde yer aldığını belirtti.
Koyuncu, biyosidal ürünlerin satımı ve kullanımı ile ilgili denetimlerin, işyeri ve arazilerde gerçekleştirildiğini kaydetti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127