banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Yüzerken buldu, gözlerine inanamadı

banner1357

Muğla'da, Mayıs ayında yüzerken tarihi eser bulan Muhammet Yüksel (57) bu kez aynı yerde fosil olduğunu düşünülen bir cisim buldu.

Genel 26.06.2019, 10:51 Ahmet Dirim
Yüzerken buldu, gözlerine inanamadı
banner1353
banner1375

Muğla'nın Datça İlçesi'nde, Mehmet Yüksel Akdeniz kıyısında bulunan tarihi Burgaz ören yeri yakınlarında 15 Mayıs'ta yüzerken 'aslan yavrusunu emziren mermer kadın' heykeli buldu. Marmaris Müze Müdürlüğü yetkililerine teslim eden Yüksel, cuma günü ise aynı bölgede kayaların arasında kırmızı renkli bir taş buldu. 

Taşı bulunduğu yerden çıkaran Yüksel, gözlerine inanamadı. Yaklaşık 50 santimetre uzunluğunda ve 3 kilo ağırlığındaki taş parçasının bir tarafında eski bir yapıya ait olduğu tahmin edilen duvar kalıntısı ve yanmış tahta parçaları olduğu görüldü. Taşın diğer tarafında ise ipeksi yumuşaklıkta adeta tarih öncesi bir deniz canlısının solungaçlarını anımsatan kırmızı renkli 'fosil' olabileceğini düşündüğü bir cisim fark etti. Deniz dibinde bulduğu obje hakkında görüştüğü jeologlardan yeterli bilgi alamayan Yüksel, üniversitelerin yardımını beklediğini kaydetti.

TARİH ÖNCESİ BİR FOSİL

Objenin, milyonlarca yıl önce yaşamış bir canlının fosili olacabileceğini belirten Yüksel, "Bir jeoloji mühendisiyle görüştüm ve bunun tarih öncesi bir fosil olabileceğini, yaşının belirlenmesi için karbon testi yapılması gerektiğini söyledi. Önemli bir buluntu olabileceğine dikkat çekti. Hatta tarih öncesi yaşamış, balina büyüklüğünde bir deniz canlısının solungaçları olabileceğini vurguladı" dedi.

MİLYONLARCA YIL ÖNCESİNE DAYANABİLİR

Jeologlardan bilgi alan Mehmet Yüksel, "Deprem sırasında büyük bir yangın çıktığı, yanan bir yapının denize çöktüğü ve bu yapının denizde bulunan fosilin üzerine denk geldiği tahmin ediliyor. Görüştüğüm jeologlardan biri, üzerine düşen yanan ev ile fosilin birlikte kimyasal etkileşime girerek, 2 bin 500 yıl kadar birlikte bir birbirine yapışmış halde, deniz dibinde kalmış olabileceğini söyledi. Jeolog, 2 bin 500 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen yapı malzemelerine göre, fosilin çok daha eski yıllara ve hatta milyonlarca yıl önce yaşamış bir canlı türüne ait olabileceğine dikkat çekti" ifadelerini kullandı.


 

Yorumlar (0)
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Şubat 2020
İmsak 05:45
Güneş 07:10
Öğle 12:53
İkindi 15:55
Akşam 18:26
Yatsı 19:46