banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

YÖK'ten üniversitelere karne

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu yıl itibariyle üniversitelerin başarı karnesini her yıl yayımlama kararı aldıklarını dile getirdi.

Genel 04.03.2019, 13:38
YÖK'ten üniversitelere karne

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, açıklamasında, Türk yükseköğretim sisteminde bulunan öğrenci sayısının 8 milyona ulaştığını, 206 tane üniversite olduğunu, bundan sonra yükseköğretim sisteminin nicel olarak belli bir düzeye geldiğini ifadelerinde yer verdi. 

BÜYÜME TAMAMLANDI

Saraç, yükseköğretim sisteminde sayısal büyümenin tamamlandığını, bundan sonra kalite ve nitelik üzerinde odaklanılması gerektiğini belirtti. Göreve geldiğinden beri kaliteyi önceledikleri, sistemin başarı temelinde seçkinci bir yaklaşımla yönetmeye, yeniden kurgulamaya çalıştıklarını, mevcut sistemden şikayetçi olmak yerine mevcut imkanlarla yavaş yavaş sistemi yeniden yapılandırmaya başladıklarının altını çizdi. 

KALİTE KURULU KURULDU

Kalite Kurulunu kurduklarını yineleyen Saraç, çıktı odaklı değerlendirmeler için hukuk fakültesi başta olmak üzere meslek icra sınavlarının yapılması gibi birtakım işlerin yürütüldüğünü de söyledi. 

YILLIK KARNE

Saraç, çıktı odaklı değerlendirmelerde üniversitelerin yıllık karnelerinin oluşturulmasın da önemli bir aşama olacağını dile getirdi.

Her yıl bir çok yönden değerlendirilecek olan üniversitelerin durumları kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılması gerektiğine vurgu yapıldı. Saraç, sözlerine şöyle devam etti: "Bu yıldan başlayarak üniversitelerin başarı karnesini her yıl yayımlama kararı aldık. Üniversitelerimiz çeşitlendi, farklılaştı, sayıları arttı, rekabet gerekiyor. Rekabetin sonucunda başarının gözlemlenmesi, ölçülmesi ve bunun da topluma objektif ve nesnel bir şekilde açıklanması gerekiyor. Üniversitelerin değerlendirilmesi 5 ana başlıkta 42 göstergede olacak. Bu göstergelere ait 2018 yılı verileri ile üniversitelerimiz ölçülecek ve değerlendirilecek. Her bir üniversitenin geçen bir yıl içindeki performansının değerlendirilmesi her yılın başında açıklanacak." 

Saraç, üniversitelere verilecek karne için belirlenen bazı kriterler hakkında şu bilgileri verdi: "Üniversite izleme ve değerlendirme ana kriterleri olarak eğitim ve öğretim; araştırma geliştirme, proje ve yayın; uluslararasılaşma; bütçe ve finansman; topluma hizmet ve sorumluluk ana başlıklar olarak belirlendi. 

ADALET TEMELLİ REKABET

İlk olarak tüm üniversitelerin belirlenen 5 alanda da başarılı olmasının beklenmediğine dikkati çeken Saraç, "Ancak bir üniversitenin 5 ana alanda da kayda değer başarı sergilemesi, ilgili üniversitemizin olgunlaşma ve gelişme düzeyini ortaya koymuş olacak. Bu göstergelerin ana amacı yükseköğretim kurumları arasında adalet temelli rekabet ortamı oluşturmak ve bu rekabetin nesnel ve ölçülebilir başarı kriterlerini ortaya koymaktır." dedi. 

Saraç, bu çalışma ile üniversite fonksiyonlarını hangi düzeyde yerine getirdiğine dair bilgilerin oluşacağını, üniversiteye yönelik geliştirilecek politikalarda bu verilerin dikkate alınacağını dile getirdi. Bu çalışmanın amacının her bir üniversiteyi kendi gelişim şartları içerisinde değerlendirmek olduğunu ifade etti. ilk etapta üniversitenin kendi kendisiyle rekabet etmesini, daha sonra diğer üniversitelerle rekabete geçilmesi gerektiğini vurguladı. 

İZLEME HARİTASI

Yekta Saraç, "Belirlenen göstergeler ile üniversitelerin daha görünür, şeffaf ve üniversal fonksiyonlarını ne oranda yerine getirebildiklerine dair veri tabanı oluşturmuş olacağız. Üniversitelerimizden her birisi ile ilgili politikalar geliştirilirken bu veriler ve bu verilere ilişkin analizler dikkate alınacak. Hangi alanlarda güçlü ve fırsatlarının olduğuna, hangi alanlarda ise daha zayıf ve muhtemel tehditlerinin olduğuna dair üniversite yönetimlerine rehberlik yapacak yol haritası oluşturulacak." diye konuştu. 

Bu izleme yolu başarısının "şeffaflığa" bağlı olduğununda vurgusunu yaptı. Saraç, "Başarılı olanla başarısız olanın tefrik edilmesi lazım. Bütün sisteme aynı nazarla bakılmaması lazım. Başarılı aktörlerin belirlenmesi, onların öne çıkarılması lazım. Burada eşitlikçi bir rekabet ortamının da sağlanması lazım. Tek bir düzlemde, tek bir platformda ve tek bir alanda bu üniversitelerin yarıştırılmaması, farklı alanlarda ve üniversitelerin kümeleştiği yerlerde rekabet ortamlarının oluşturulması lazım. Buna çalışıyoruz." dedi. 

YENİ SİSTEM İÇİN 

Prof. Dr. Yekta Saraç, dijital platformda veri girişlerinin yapılabileceği bir sistem kurulduğunu dile getirirken 2018 yılına ait üniversitelerin verilerini girmesini isteneceğini de dile getirdi. 

Saraç, bu veriler için şunları ekledi "Belli dönemlerde de bu veriler, sistematik bir şekilde kamuoyuna açıklanacak." dedi. 

TOPLUMUNDA PARMAĞI VAR

Saraç, "Belirlenen ana başlıklar içerisinde sıralamalar söz konusu olabilir. Fakat biz her yıl karneyi açıklayacağız ama sıralamayı yapmayacağız. Sıralamayı, toplum devletin diğer ilgili kurumlarının ve tabii ki üniversitelere girmeye aday olan genç nüfusumuzun yapacağına inanıyoruz." diye belirtti.

BAŞARI ODAKLI ÖDÜLLER 

YÖK olarak başarı odaklı bir yaklaşımı ele alan Saraç, başarının ödüllendirileceğini ama bunun üniversite karnelerinin açıklanmasından sonra iki yolla olabileceğinin üzerinde durdu. Özellikle devlet üniversitelerinde yıllar içinde başarı çizgisi yükselen üniversitelerin kadro ve başarılı oldukları alanlarda fonlama ile ödüllendirilmesinin doğru olacağını ifade eden Saraç, vakıf üniversiteleri için de kontenjan noktasında imkan oluşturulabileceğini dile getirdi.

Yorumlar (0)
22°
açık
Namaz Vakti 18 Eylül 2019
İmsak 04:44
Güneş 06:10
Öğle 12:34
İkindi 16:03
Akşam 18:48
Yatsı 20:09