banner1571

banner1584

banner1575

banner1499

banner1525

banner1324

banner1581

Yoğun sis fındıkta "küllemeye" neden oluyor

- Ereğli Ziraat Odası Başkanı Pulat, bölgede yaşanan yoğun sisin fındıkta "külleme" hastalığına neden olduğunu belirtti

Genel 03.05.2018, 18:18
12
Yoğun sis fındıkta

ZONGULDAK (AA) - Ereğli Ziraat Odası Başkanı Adil Pulat, bölgede yaşanan yoğun sisin, fındıkta "külleme" hastalığına neden olduğunu belirtti.

Pulat, gazetecilere yaptığı açıklamada, sis nedeniyle bölgenin önemli geçim kaynaklarından biri olan fındığın zarar görmeye başladığını söyledi.

İlçede ziraat mühendislerinin yaptıkları incelemede fındıkta "külleme" hastalığının belirtilerinin başladığının tespit edildiğini belirten Pulat, "Yoğun sis, karanfilin ve çiçek saplarının dallara bağlı olduğu kısımlardan sisin suya dönüşüp uzun süre nemli kalmasına bağlı olarak çiçek saplarında çürüme, mantar hastalıkları oluşumuna neden olacaktır. Sisin fındık rekoltesine ne kadar etki edeceği, sisin yoğunluğu ve ne kadar süre devam edeceğine bağlıdır." diye konuştu.

Pulat, fındık bahçelerini sisin zararlarından korumak için çiftçilerin gübreleme, ilaçlama ve biyolojik tavsiyelerine titizlikle uymaları gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Fındıkta 'külleme' hastalığı ilkbaharda gelişme sezonunun erken döneminde yapraklar, genç sürgünler ve çotanaklar üzerinde belirtiler oluşturur. Bulaşık olan yapraklarda zamanla lekeler kahverengileşir, yapraklar matlaşmaya başlar ve ilerleyen dönemde de kuruma, kıvrılma ve vaktinden önce döküm meydana gelir.

Genç sürgünlerde ve çotanaklarda zuruf yüzeyinde ilk önce un serpilmiş gibi bir görüntü, ilerleyen dönemde renkte matlaşma, kahverengileşme ve özellikle erken dönemde hastalığa yakalananlarda kurumalar görülür. Bu şekilde hastalık, fındıkta hem verim hem de kalite kayıplarına neden olur. Hastalık tüm fındık üretim alanlarında ekonomik anlamda zarara neden olmaktadır."

Yorumlar (0)