banner1579

banner1584

banner1575

banner1499

banner1576

banner1324

banner1581

Yaprağını Çöpe Atıyorduk Meğer Şifa Kaynağıymış!

Toplum içerisinde, aşırı alkol tüketimi, İnsülin direnci, hızlı kilo kaybı, aç kalma derken günümüzde en çok obezite sonucu olarak görülen karaciğer yağlanmasının doğal bir çözümü var mı?

SON DAKİKA 14.12.2015, 17:46
2173
Yaprağını Çöpe Atıyorduk Meğer Şifa Kaynağıymış!

 Karaciğer yağlanması; karaciğer hücrelerinde normalden fazla, hatta bazen aşırı derecede yağ toplanması nedeniyle meydana gelen tıbbi bir durumdur. Toplumdaki her 4-5 kişiden birinde çeşitli nedenlerden dolayı karaciğer yağlanması görülmektedir.
Diyabet, obezite, gebelik, alkol tüketimi, amiodaron, tamoksifen, diltiazem, tetrasiklin, talium, östrojenler, kortizonlar derken günümüzde en çok diyabette görülen Fitoterapi, M.Sc., PhD (C) Akupunktur Uzmanı Dr. Ümit Aktaş'a sorduk.

Dr. Ümit Aktaş, karaciğer yağlanmasının nedenlerini ve evde doğal çözümlerini Ülke Haber'e şöyle anlattı:

Karaciğer yağlanması tabi ki obezitenin bir sonucudur. Çünkü o miktarda yenilen karbonhidratlar karaciğer hasarına sebep olmaktadır. Aşırı yağ depolanması karaciğer hasarından dolayı karaciğer yağlanmasına sebep oluyor. Bu da pek çok hastalığı arkasından getirmektedir.
Karaciğer yağlanmasını engellemenin ilk yolu; Bir kere yüksek karbonhidratlardan yani şekerden vazgeçmektir, bu birinci kural.

İkincisi; Karaciğer yağlanması için bizim elimizde çok kuvvetli ilaçlarımız var. Bizim Meryem ana dikeni dediğimiz bir bitki vardır. Çok güçlü bir karaciğer ilacıdır ki, mantar zehirlenmelerinde bile karaciğeri tedavi edebilir.
Bununda ilaçları Türkiye’de bulunmaktadır. Fakat bir kere Meryem ana yiyecek olarak tüketilebilecek bir şey değildir. Öte yandan enginar yaprağında bulunan maddeler, aynı şekilde karaciğer yağlanmasını, karaciğer hasarını tedavi etmekte son derece başarılıdır.

Dikkat çekmek istiyorum enginarın çanak kısmı değil yaprak kısmı dışındaki yeşil yapraklar. Dolayısıyla enginarı pişirirken yapraklarıyla pişirmek gerekir.

Benim karaciğer yağlanması için enginar yaprağı ile ilgili bir kürüm var, şöyle:

- Enginar kısmının yaprak kısımlarını alıyoruz iyice yıkıyoruz.

- İki litre kaynayan suya atıyoruz.

- Üzerine bir limonun suyunu sıkıyoruz.

- Limonun kabuklarını da suyun içine atıyoruz. 10 dakika kadar kaynatıyoruz.

- Ondan sonra süzgeçten geçiriyoruz bir sürahiye doldurup, dolaba kaldırıyoruz. Her gün bu sudan bir bardak içiyoruz.
Özellikle senede bir kere enginar mevsiminde 40 gün boyunca bunu tekrar etmek karaciğer hastalıklarını engellemek için ve bağışıklık için son derece önemlidir. Karaciğer yağlanması içinde son derece başarılı olacaktır.

Ülke Haber

Yorumlar (0)