banner1571

banner1577

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Vakaların en çok görüldüğü yaş grubu açıklandı!

Bugün yapılan bir açıklamaya göre salgında belirtilen yaş grubunun daha riskli olduğu ifade edildi. Kritik açıklama Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz tarafından yapıldı.

Genel 25.09.2020, 22:38
668
Vakaların en çok görüldüğü yaş grubu açıklandı!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz yapmış olduğu açıklamasında acil servise koronavirüs şüphesi ile başvuran ve tanı alanların yaş ortalamasını paylaştı. Buna göre salgında vakaların en yüksek olduğu yaş grubu 25 ila 49 yaş olarak ifade edildi.

EN ÇOK TANI ALAN YAŞ GRUBU

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz vaka sayılarına ilişkin kritik açıklamalarda bulundu.

Dr. Kayıpmaz, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kaydetti:

"Öncelikle başvuranların yaşlarına bakalım. Başvuranlarda büyük vaka çoğunluğunun 25 ile 49 yaş arasında olduğunu görüyoruz. Genel anlamıyla baktığınızda da 15 ila 64 yaş arasındaki hastaların daha çok tanı aldığını görüyoruz. 25 ile 49 yaş arasındaki yoğunlaşmaya odaklandığımızda aslında günlük yaşantının içerisindeki kişilerin daha fazla enfekte olduğunu görüyoruz. Bu yaş grubu sosyal yaşantının içinde aktif, iş yaşantısında aktif veya dışarıda arkadaşlarıyla vakit geçiren grupta aktif. Bundan dolayı daha çok vaka bu yaş grubunda. Ama yine de ağır hastalarımızın bir çoğunu 60 yaş üstündeki bireyler oluşturuyor. Bu şu demek değil; sadece 60 yaşın üzerindekilerde hastalık ağır seyrediyor. Gençlerde de ağır seyredenler var. Gençlerde de yoğun bakıma yatan hastalarımız var. Ciddi solunum yetmezliği olan hastalarımız var. Yani bu hastalık sadece ileri yaş grubunun hastalığı değil. Gençlerde daha fazla görülüyor. Belli yaş grubunun üzerinde de daha ağır seyrediyor ve yoğun bakımda hastaların yatması gerekebiliyor. Ama şu da bir gerçek ki genç hastalarımızdan da ne yazık ki kaybettiklerimiz var"

EN SIK KARŞILAŞILAN ŞİKAYETLER

Dr. Kayıpmaz açıklamasının devamında acil servise başvuranların şikayetleri incelendiğinde en çok şikayetler arasında ishal, halsizlik, kas eklem ağrısı ve boğaz ağrısı olduğu belirtildi. Kayıpmaz, ifadesinde, "Acil servise gelen hastalarımız bizim için daha kritik ve acil durumdaki hastalar. Kimi zaman hastalar öksürükten nefes darlığına varıncaya kadar belirtileri söyleyebiliyorlar. Acil Servise yine nefes darlığı şikayeti ile gelen genç hastalarımız da mevcut. Ama daha sık karşılaştığımız problemler şöyle ki gelenler ateşten baş ağrısına, yaygın kas ve eklem ağrısından çok yakınıyorlar. Sonrasında da biz onların yaşamsal bulgularına bakıyoruz. Yani yaşamsal bulguları dediğimiz; tansiyonuna, nabzına, kanın oksijen doygunluğuna, soluk alışveriş sayısı gibi etkenlerine bakıyoruz. Ve ondan sonra da hastanın belirli tetkiklerini istiyoruz. Kimi hastadan kan tetkiki istememiz gerekirken bazen de sadece temaslı olduğu için endişe ile başvuran hastalarımız da olabiliyor. Bunlara yönelik olarak gerekli işlemler yapılıyor. Burada erken dönemde tedaviyi başlamayı hedefliyoruz" dedi.

ANKARA'DAKİ VAKA DÜŞÜYOR

Alınan tedbirlerle birlikte, vaka sayılarının düştüğünü belirten Kayıpmaz, vaka sayıları önceki dönemlerde kıyaslandığında son 2 haftada düşüş kaydedildiği belirtildi.

"Ankara'nın en büyük kliniği biziz. Bizim kliniğimizde de gördüğümüz şu ki 2 hafta öncesine göre olası vaka tanımına uyan hasta sayımızda bir miktar düşüş var. Bu düşüş filyasyon ekiplerimizin yoğun çabasına, insanlarımızın tedbirlere sıkı sıkıya uymasına bağlı. Burada basın mensuplarımızın yapmış olduğu yayınların da çok büyük etkisi var. İnsanlarda ciddi bir farkındalık oluştu. Ve bu farkındalığın neticesinde de insanlar daha tedbirli davranışlar sergilemeye başladı. Sonuç itibarıyla biz tedbirleri sıkı tuttuğumuzda bu, vaka sayılarına düşüş şeklinde yansıyor"

Yorumlar (0)