banner1579

banner1567

banner1575

banner1499

banner1576

banner1324

banner1581

Uzaya gönderilecek Türk vatandaşlarında aranan şartlar

Sanayi ve Teknoloji Mustafa Varank bir açıklama yaparak uzaya gönderilecek Türk vatandaşında aranan şartları açıkladı.

Genel 10.02.2021, 11:11
119
Uzaya gönderilecek Türk vatandaşlarında aranan şartlar

Uzaya gönderilecek Türk vatandaşlarında aranan şartlar Sanayi ve Teknoloji Mustafa Varank bir açıklama yaparak uzaya gönderilecek Türk vatandaşında aranan şartları açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bir son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Varank yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, "Türkiye bir uzay ülkesi derken abartılı konuşmuyoruz. Uzay alanında yetişmiş insanları olan bir ülke ama bu kabiliyetlerin üst seviyeye taşınması için daha koordine edilmesi gerekiyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız 2018'de Uzay Ajansı'nın kurulması istedi. Biz bu sürede çalışmalara devam ettik. Türkiye Uzay Ajansı iddialı ama uzay alanında kabiliyetler kazandıracak, mevcut durumun üstüne çıkaracak, uzay ekonomisi noktasında önemli bir noktaya getirecek program hazırladı.  Hangi alanlara yöneleceğiz bunlarla ilgili önemli hedefler var. 10 yıllık yol haritası denebilir." dedi.

ŞARTLAR

Bakan Varank yaptığı açıklamada uzaya gönderilecek kişide aranacak özellikler hakkında , "Uzaya gidecek kişi hakkında; Bir turistik seyahat olmayacak. Ülkeler vatandaşımı uzaya gönderdim diyebilir. Biz böyle bir anlayışla yaklaşmıyoruz. Bu bilimsel bir çalışma olacak. Böyle bir durumun fiziki zorluklarını kaldıracak insanımızı seçerek uzaya göndereceğiz. Uluslararası uzay istasyonunda çalışma yapmasının önünü açmış olacağız.  Uzayda dayanıklılığı test etmek istediğimiz bir şey olabilir, bir mini uydunun uzaya salınması olabilir. Sayın Cumhurbaşkanımız şunun vurgusunu yapmak istedi. Onun istediği bir kadın astronot gitmesidir.  Sonucunda en uygun vatandaşımızı uzaya göndereceğiz. Bilimsel vizyonu gerçekleştirmesini sağlayacağız. Şartlar uyuyorsa Cumhurbaşkanımızın pozitif ayrımcılığı kadınlar önde. " dedi.

TÜRKÇE İSİM ARIYORUZ

Astronot ismi hakkında yaptığı açıklamada, "Astronot ismi hakkında; Dünya en çok bilinen astronot ve kozmonot ismi. Evet biz de burada gerçekten Türkçe bir isim bulmak istiyoruz. Madem vatandaşımızı göndereceğiz, madem yatırım da yapacağız. 2 yıl eğitim alması lazım. Gençler ve çocuklar için rol model olacak. Türkiye'nin önüne koyacağımız rol modelinin de Türkçe isimli olması gerekir. Türkiye'yi uzayda bir üst lige taşımak amacındayız. " dedi.

Bahçeli yaptığı açıklamada Caca Bey ismini önerdi.

Yorumlar (0)