banner1620

banner1585

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Usta tiyatrocu hayatını kaybetti!

Usta tiyatrocu Ersan Uysal hayatını kaybetti.

Genel 27.09.2020, 23:15
2418
Usta tiyatrocu hayatını kaybetti!

Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, usta tiyatro sanatçısı Ersan Uysal’ın vefat ettiğini duyurdu.

Akay, “Usta tiyatrocu Ersan Uysal’ı kaybettik. Muhsin Ertuğrul’un da öğrencisi olan değerli tiyatro sanatçımızın cenazesi, 28 Eylül 2020 Pazartesi günü ikindi namazı sonrası Topkapı Mezarlığı’nda defnedilecek. Mekânı cennet olsun inşallah.” ifadelerini kullandı.

Ersan Uysal Kimdir?

Ersan Uysal, 1961 yılında Oraloğlu Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuğa başladı. Muhsin Ertuğrul tarafından İstanbul Şehir Tiyatroları’na alınan Uysal, Hamlet, Canavar Sofrası, Hüzünlü Bir Komedi, Bacchalar, Zenciler, Dayan Bahriyeli, Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Derya Gülü gibi 80’e yakın oyunda rol aldı ve pek çok oyun yönetti. Uysal son olarak, Tatavla Tiyatro’nun “Cadı Avı” oyununda rol almıştı.

Deprem uzmanlarından tüyler ürperten Marmara depremi açıklaması: Birbirine çok yakın!Türkiye

1967’de kurulan Türkiye Tiyatrocular Sendikası’nın (Tİ-SEN) kurucularından biri olan Uysal, yıllarca sendikal mücadelenin ön saflarında yer aldı. 1980’de İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan atıldı ve sekiz yıl sonra açtığı davayı kazanarak döndüğü tiyatrosundan 2002 yılında emekli oldu. Ersan Uysal, oyunculuğunun yanı sıra çeviriler yaptı ve uyarlama oyunlar kaleme aldı. Orhan Kemal’in "Üçkağıtçı" adlı romanını oyunlaştırdı ve bu oyunla Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nun Oyun Yazarlığı Ödülü'ne layık görüldü. Ayrıca, Fakir Baykurt’un "Kaplumbağalar" ve "Yılanların Öcü" romanlarını radyoda Arkası Yarın için oyunlaştırdı. Ersan Uysal, kendisi gibi İstanbul Şehir Tiyatroları oyuncusu olan Celile Toyon ile evliydi.

Yorumlar (0)