banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Türkiye Tarihi Kentler Birliği Şanlıurfa Toplantısı

banner1357

Türkiye Tarihi Kentler Birliği (TKB) üyesi yaklaşık 400 kişiden oluşan büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları ile destek veren kurum ve kuruluşların temsilcileri, Şanlıurfa'da buluştu.8-10 Kasım tarihleri arasında Şanlıurfa Belediyesi...

SON DAKİKA 09.11.2013, 17:00
Türkiye Tarihi Kentler Birliği Şanlıurfa Toplantısı
banner1353
banner1375
Türkiye Tarihi Kentler Birliği (TKB) üyesi yaklaşık 400 kişiden oluşan büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları ile destek veren kurum ve kuruluşların temsilcileri, Şanlıurfa'da buluştu.

8-10 Kasım tarihleri arasında Şanlıurfa Belediyesi tarafından gerçekleşen Tarihi Kentler Birliği Şanlıurfa Buluşması, açılış konuşmalarıyla başladı. Açılışa Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, TKB Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Amasya Merzifon Belediye Başkanı Mehmet Kadri Aydınlı TKB’ye üye büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, "Şanlıurfa’da belediye başkanlığı yapmak kültür açısından çok zor değil. Allah öyle hazineler vermiş ki, yavaş yavaş bunların üzerindeki tozu kaldırdığınız zaman eserler ortaya çıkar. Elimizden geldiği kadar ortak akılla hep birlikte el ele verilip yapılan çalışmalarda Şanlıurfa için çok iyi şeyler çıkmıştır. Bizler Şanlıurfa’yı güzelleştirmek için uğraşıyoruz. Tarihi yerlerimizi korumaya çalışıyoruz’’ dedi.

TKB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, tarihi kentler olarak iyi boyutlarda olduklarını ifade ederek, "13 yıldır Tarihi Kentler Birliği olarak faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Her etkinliğimizde hedeflerimizi belirlerken neredeyse sonucunu artık görüyoruz. Şanlıurfa’da gördüklerimiz ufkumuzu geliştirmiştir. Bizler şehirlerimizi yaparak değil, yıkarak güzelleştiriyoruz. Yapmış olduğumuz çalışmalarımıza insanlarımızın gelmelerini sağlıyoruz. Toplantıların yapılacağı kentleri belirlerken, belli ölçütler koyarak amacımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Çalışmalarımızda sürekli bilim insanları ve uzmanlar yanımızda bulunuyorlar. İlk yıllarda bize yol gösteren uzmanlarımız vardı fakat bugün TBK'nin üyeleri birbirini eğitmeye başladı. Şehirlerimizin tarihi değerlerini ortaya çıkaran çalışmalara önem vermemiz gerekir" ifadelerini kullandı.

Planlamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Güzelbey, "Planlama bizim için çok önemlidir. 2011 yılında koyduğumuz hedefler çerçevesinde yaptığımız her şeyi planlayarak yapacağız. Hiçbir iş plansız ve programsız olmayacak. Önce elimizde bir plan olacak. Bugün Urfa olarak çok şey yapıldı ama sadece Urfa olarak değil, bir havza ölçeğinde kültür planları yapmak zorundayız. Bugün sadece şunu düşünelim; insanların Urfa'ya gelmesinden ziyade Adıyaman, Urfa, Mardin, Gaziantep, Antakya, buradaki destinasyonları su yüzüne çıkarırsak daha fazla ziyaretçi alırız. Bizler de kazanırız, gelen insanlar da kazanır. İşte TKB olarak havza ve bölge ölçekli yaptığımız bu çalışmalar büyük ses getirdi. TKB ve Çekil Vakfı'nın ortaklaşa çalışmalar sonucu Türkiye Belediyeler Birliğinin büyük destekleriyle yeni bir noktaya geldik" diye konuştu.

Vakfı Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen, "Tarihi Karakoyun Deresi'nin içinden temiz suyun akacağını hiç kimse aklından geçiremezdi. Belki hayal bile edemezdi ama Fakıbaba bunu başardı. Onu kutluyorum. Büyük atılımlar bekliyor Urfa’yı. Önemli projeler gördük ve büyük bir dayanışma ortağının varlık edindiğini göstermeye başlaması, bir de bu yıl bitmeden seçim öncesinde herkesi buraya çağırarak verilen sözün ne derece yerel yönetimlerde uygulamaya, projeye ve hayatın başladığı noktaların zenginleştirilmesine dönüştüğünü görmek için geldik. Biz ivme gösteren beldelerden büyükşehire kadar herkesi her gün aynı anda izliyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, yaklaşık 38 belediyeye yaptıkları başarılı çalışmalardan dolayı çeşitli dallarda ödül verildi.

Yorumlar (0)
banner1474
sisli
Namaz Vakti 20 Şubat 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:17
Öğle 12:54
İkindi 15:50
Akşam 18:20
Yatsı 19:40