banner1496

banner1345

banner1334

Tripleks villa daha kolay alınır! Güvercin satan şahıs...

banner1357

Şanlıurfa'da Mustafa Ballı adlı şahıstan güvercin satın almak son derece zor. Ballı'dan güvercin almak isteyenler sabıka kaydı, maaş bordrosu, kimlik fotokopisi ve 3 memur kefil getirmek zorunda. Ballı'nın istekleri bununla da sınırlı değil, güvercin almak isteyenlerde alkol ve sigara içmeme şartı da bulunuyor...

Genel 13.06.2019, 15:31
229
Tripleks villa daha kolay alınır! Güvercin satan şahıs...
banner1353
banner1375

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde bulunan tarihi çarşılar bölgesi Kuşçu Pazarı'nda iki yıldır güvercin satışı yaptığı öğrenilen Mustafa Ballı'dan veresiyle güvercin almak son derece zor. Balcı, veresiye güvercin almak isteyenlerden sabıka kaydı, maaş bordosu, kimlik fotokopisi ve 3 memur kefil istiyor. Kriterlere uymayan kişilere ise güvercin satışı yapmıyor. Urfa'da birçok evin çatısında güvercin beslendiği bilinirken, birçok ilden de Urfa'ya güvercin tutkunları geliyor. Burada tarihi çarşılar bölgesinde kuş satışı yapan Ballı ise, cinsi ve özelliğine göre bir araba ya da ev değerinde bulunan güverinleri veresiye satmak istemiyor. Ballı, bu nedenle dikkat çeken bir yöntem bularak, veresiye güvercin almak isteyenlerden birçok kritere sahip olmasını istiyor. Mustafa Ballı'dan veresiye güvercin almak isteyenler kimlik fotokopisi, sabıka kaydı, maaş bordosu belgeleri ile 3 memur kefil getirmeleri gerekiyor. Mustafa Ballı’nın şartları bununla da bitmiyor. Bunun yanı sıra veresiye güvercin almak isteyenler, öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olacak, sigara ve alkol kullanmayacak ve hovardalık da yapmayacak. 

Zevkin veresiyesi olmaz

Güvercin tutkunluğunun çocukluk yıllarına dayandığını ve son iki yıldır güvercin satışı yaptığını söyleyen Mustafa Ballı, zevkin veresiyesinin olmadığını belirterek, "Şanlıurfa'da güvercin tutkunlarının sayısı oldukça fazladır. Güvercin meraklıları her gün Kuşçu Pazarına gelerek güvercin satın alırlar. Güvercin tutkunluğunu, meraklılardan başkası bilemez çünkü güvercin besleyenler adeta bağımlı oluyor. Bu nedenle güvercin almak isteyenler para olmadığı zaman veresiye almak istiyor. Biz veresiye vermek istemiyoruz ama gelen müşteriler bu konuda oldukça ısrar ediyor. Onları da kırmak istemiyoruz çünkü güvercin tutkunluğunun ne demek olduğunu biz biliriz. Veresiye satışın önüne geçebilmek için böyle bir yönteme başvurdum. Duvarda zaten şartları yazmışım. Eğer ısrarla veresiye ile güvercin almak isteyen olursa bu şartları yerine getirmek zorunda. Aslında anlatmak istediğimiz bu bir meraktır, hobidir ve bu işin veresiyesinin olmayacağıdır. Zevkin veresiyesi olmaz diye bir tabir var. Ben de bu notla bunu anlatmaya çalışıyorum. Zaten bu şartlar biraz ağırdır. Bu nedenle veresiye olarak güvercin almak isteyen tutkunlar, veresiye alışveriş yapmaktan vazgeçiyor. Şu ana kadar bu şartları yerine getirerek veresiye güvercin alan biri çıkmadı" dedi. 

Güvercin fiyatları 40 bin TL'yi buluyor

Güvercinler ile ilgili bilgi veren Ballı, "Kuşçu Pazarında güvercinler, cinsi ve özelliklerine göre açık arttırmayla haftanın belirli günleri satışa sunuluyor. İhale ile satışa çıkarılan güvercinler, kanat, paça, boyun yapıları ve göz rengine göre çok yüksek fiyatlara alınıp, satılabiliyor. Şebap güvercinlerinin başkentlerinden birisi olan Şanlıurfa, birçok güvercin türüne ev sahipliği yapıyor. Şebap, Mengi, Taklacı, Yapışan, Sarı İspir, Kariyer, Sarı Alaca gibi bazı özel türler bin ile 40 bin lira arasında alıcı buluyor" diye konuştu. 

Yorumlar (0)
22°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 03:46
Güneş 05:28
Öğle 12:46
İkindi 16:39
Akşam 19:53
Yatsı 21:28