banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1496

banner1534

Süleyman Soylu erkeklere seslendi

Aile İçi Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, erkeklere seslendi.

Genel 23.11.2020, 12:59
20
Süleyman Soylu erkeklere seslendi

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile İçi Kadına Yönelik Şiddetle MücadeleToplantısı'nda konuştu. Soylu, kadına şiddete meyilli olan erkeklere seslenerek, Neyi tatmin ediyorsun, hangi duygunu yüceltiyorsun? Ayıptır" dedi.

234 KADIN CİNAYETİ

Soylu açıklamasında 20 Kasım itibariyle 234 kadının cinayete kurban gittiğini söyleyerek Erkeklere sesleniyorum: Kendinize gelin yahu. Fiziksel olarak güçlü olabilirsiniz. Böyle bir ayıp olur mu? Neyi tatmin ediyorsun? Neyi ortaya koyuyorsun? Neyini sağlıyorsun? Hangi duygunu yüceltiyorsun? Ayıptır. İşin kanuni boyutu ayrıdır ama bizim toplumumuzda çocukluğumuzdan beri analarımızın söylediği söz 'ayıptır bir daha yapma" ifadelerini kullandı.

OCAK AYINDA DEVREYE GİRECEK

Kadına karşı şiddetin önüne geçmek için alınan tedbirleri aktaran Soylu, "Elektronik kelepçe uygulamasını İçişleri Bakanlığı kendi bünyesine aldı. Yeni yerleşkede yaklaşık 1000 kapasiteli, 400'ü Ocak ayında devreye girecek, elektronik kelepçe izleme merkezinden bu süreç takip edilecektir." dedi.

KOLLUK BİRİMLERİNE BAŞVURU YAPILMAMIŞ

Bakan Soylu, olayları takip edebilmek görevlendirilen kolluk birimlerinden söz ederek "2020'nin ilk 6 ayında cinayete kurban giden kadınların, yüzde 90'ı daha öncesinde kolluk birimlerimize başvurusunun olmadığı ortaya çıkmıştır. Çok yanlış bilgilendirmelerle karşı karşıya kaldığımızı ifade etmek istiyorum. Neredeyse 500 bine yakın kolluk görevlimiz var. Türkiye'nin her yanına uzanan bir teşkilatımız söz konusu. 6284 çerçevesine giren bu konudaki tüm olayları anı anına takip edebilme kapasitesine sahibiz." diye konuştu.

NEREDE EKSİĞİMİZ VAR...

Soylu, açıklamasında kadın cinayetlerindeki rakamların titizliğine değindi. Neden rakamları yanlış verelim diyen Soylu, "Kadın cinayetleri rakamları konusunda bize itimat etmeyen, gazetelerden bunları toplayan bir anlayış da söz konusu. Çırpınıyoruz bir şiddet olmasın diye. Bakanlıklarımızın önemli bir bölümü seferberlik ilan etmiş durumda. Her sabah bu rakamları alıyoruz. Azaltabiliyor muyuz, nerede eksiğimiz var… Hepimiz üzerine düşeni yapıyoruz. Bu nasıl böyle olur diye neredeyse kıyameti koparıyoruz. Titizleniyoruz ama maalesef bir grup siyaset ve ideoloji esirlerine yanlış rakamlar yüzünden esir kalıyoruz.Biz neden bu rakamları yanlış verelim? Arttığı zaman arttı diyoruz, rakamları veriyoruz, alarm zillerini çalıyoruz.Azalınca arkadaşlarımızı motive ediyoruz. Tüm kadın cinayetlerini biz yapıyormuşuz gibi bizi suçlayanlar bu konuda acaba ne yapıyor? Sadece suçlamak siyasal şiddetin yanında acaba ne yapıyorlar?" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)