banner1320

Son Dakika: 6 ayını dolduranlar terhis olacak!

Yeni askerlik sistemi kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sunuldu. Teklifin ardından AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş açıklamalarda bulundu. Muş, sistemin yasalaşmasıyla birlikte silah altında bulunan ve 6 ayını dolduran askerlerin terhis olabileceklerini söyledi.

Son Dakika: 6 ayını dolduranlar terhis olacak!
banner1314

Yeni askerlik sisteminin TBMM'ye sunulmasının ardından açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mhemet Muş, yaptığı açıklamada 'Kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren askerlik süresinin 6 ayını dolduranlar terhis olanlar terhis olabilecek.' dedi. Muş, tasarının bayramdan önce yasalaşmasının mümkün olduğunu belirterek, "Bayramdan önce yasalaşması mümkün" ifadelerini kullandı. 

İşte Mehmet Muş'un yeni askerlik sistemiyle ilgili açıklamalarından satırbaşları:

100 sene sonra köklü bir değişiklikle beraber askerlik sistemimiz değişiyor. Bir vatandaşımızı 6 ay askerliğini yaptıktan sonra terhis olabilir. Kendisinin tercihi itibariyle devam edebilecek.

Yedek astsubay olarak askerliğini yaparsa artık meslek yüksek okulu bitirenler de yedek ast subay olarak görev yapabilecekler. Görevlerinin sonunda yine kendilerinin talebi ve uygun kadro oluşması durumunda devam edebilecekler.

Bedelli askerlik bugünkü rakamlarla 31 bin lira gibi bir paraya denk geliyor. Bedelli kalıcı hale geliyor. Yaş sınırı kalkıyor. Yoklama kaçağı olanlar ve bakaya kalanlar bedelliden yararlanamayacaklar.

Her vatandaşın zamanı geldiğinde gidip gerekli bildirimlerde bulunması gerekiyor. Bir vatandaşımız gelmediği her gün için 10 TL ceza ödeyecektir. Eğer kendi isteği ile gelirse bu ceza 5 TL'ye indirilecektir.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2019, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300