banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1334

banner1324

Sokağa çıkma yasağı, ara tatilin uzatılması, restoranların kapanması! Kritik toplantı başladı

Milyonlarca kişi nefesini tuttu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısından çıkacak sonucu bekliyor. Toplantı başladı. Kabine toplantısında sokağa çıkma yasağı, yüz yüze eğitim, restoranların hizmet saatleri, 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmalarının kısıtlanması gibi tedbirlerin genişletilip genişletilmeyeceği, ayrıca yeni tedbirler alınıp alınmayacağı gibi konuların ele alınması bekleniyor

Genel 17.11.2020, 18:34
3349
Sokağa çıkma yasağı, ara tatilin uzatılması, restoranların kapanması! Kritik toplantı başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası "Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı" dedi. Sağlık Bakanı Koca'nın kabine toplantısında alınan kararları açıklaması ve sunum yapacak.

Türkiye'de koronavirüs ile ilgili tablo her geçen gün ağırlaşıyor. Alınan tedbirlere rağmen hasta sayısı artıyor. Dün Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte yapılan test sayısı 151 bin 516, hasta sayısı 3 bin 316 olarak açıklandı. Koronadan 94 kişi hayatını kaybetti. Son 24 saatte 2 bin 712 hasta ise iyileşti. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi  Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Kabine toplantısında, yeni tip  koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili son durum ile yeni tedbirler alınıp  alınmayacağının gündeme gelmesi bekleniyor.  Toplantıda başta Kovid-19 olmak üzere ülke gündemindeki çeşitli  konular ele alınacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da bir sunum yapması öngörülen  toplantıda, Kovid-19 tedbirleri, artan vaka ve ölüm sayıları ile son durumun  masaya yatırılacağı belirtiliyor.

TOPLANTIDAN ÇIKAN KARARLAR

Dün yapılan Koronavirüs Bilim  Kurulu, ara tatilin uzatılması,  kafe ve restoranların daha kısa süre açık tutulması, gerekirse hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanması tavsiye edildi. Kurultedbirlerin ilk etapta İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Gaziantep'de  uygulanması istendi. 

Ara tatil dönemine giren okulların tatil sonrasındaki durumunun da  toplantıda gündeme gelmesi öngörülürken, vaka sayılarının yeniden artmaya  başlamasıyla restoranların hizmet saatleri, 65 yaş üstü vatandaşların sokağa  çıkmalarının kısıtlanması gibi tedbirlerin genişletilip genişletilmeyeceği, ayrıca yeni tedbirler alınıp alınmayacağı gibi konuların da ele alınması  bekleniyor. Yerli aşı çalışmalarında gelinen aşamanın da toplantının gündem  maddeleri arasında yer alacağı öngörülüyor.

Önceki kabine toplantısında kamu ve özel sektörde esnek çalışmanın  teşvik edilmesi kararlaştırılmış, paket servis hariç olmak üzere lokanta,  restoran, kuaför, düğün salonu, yüzme havuzu, halı saha, tiyatro, sinema, konser  salonu ve benzeri iş yerlerinde hizmetlerin saat 22.00'de sona ereceği karara  bağlanmıştı.

BAKAN KOCA DUYURDU...

Koronavirüse karşı alınacak önlemleri görüşmek üzere dün akşam toplanan Bilim Kurul toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca  yazılı açıklama  yaptı. Bakan Koca şunları dile getirdi: "Dünya 11 aydır yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Salgın, küresel ölçekte yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Bugün itibariyle dünya genelinde 55 milyon vaka tespit edildi, 1 milyon 400 bine yakın can kaybı yaşandı. Bu süreçte hiçbir ülkenin bu virüsten bağışık kalması mümkün olmadı. Ülkemizde Mart-Mayıs ayları arasında yaşanan ilk dalganın ardından vaka sayılarını kontrol altına almayı başardık. Ancak son aylarda, tüm dünyadakine benzer bir seyirle, vaka ve ölüm sayılarında önemli artışlara şahit oluyoruz. Bugün birçok ülke kapanma tedbirleri dahil toplumsal hareketleri kısıtlamalarına yeniden başvurmaya başladı. Son dönemde sürekli dile getirdiğimiz üzere, tüm Türkiye’de genel bir artış eğilimi mevcut. Ancak İstanbul başta olmak üzere ülkemizin genelinde daha ciddi seyrediyor. Bir çok ilimizdeki artış, sağlık kuruluşlarımız üzerindeki baskının da artmasına sebep oluyor. Bilim Kurulunda artış hızının yüksek seyrettiği illerimizin üzerinde özel olarak durduk. Hastane kapasitelerimize, sağlık çalışanlarımızın koşullarına, uyguladığımız tedavi protokollerine, dünyadaki yeni tedavi seçeneklerine, aşı ve ilaç çalışmalarına yönelik detaylı değerlendirmelerimizi yaptık. Kış aylarının gelişi nedeniyle insanlar daha yoğun kapalı alanlarda bulunuyor. Vaka artışında birincil etkenin insan hareketliliği ve toplu mekanlarda bulunma olduğuna dikkat çekilerek alınması gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı.

Yorumlar (0)