banner1365

banner1345

Sinop'ta Üniversitelilere senetli tehdit...

banner1357

Gülen grubu, Sinop'ta kendi yurtlarından ayrılmak isteyen öğrencileri "Elimizde senetler var, paraları ailenizden alırız" deyip tehdit ediyor

SON DAKİKA 16.04.2014, 08:33 16.04.2014, 08:34 admin
Sinop'ta Üniversitelilere senetli tehdit...
banner1353
Sinop'ta yurtlarından ayrılarak devlet yurduna geçen öğrencileri, senetlerle tehdit eden Gülen grubu mensuplarının, "Geri dönmezseniz, bu senetlerde yazan paraları ailelerinizden alırız" dedikleri ortaya çıktı. Öğrenciler de "Paranın büyük bölümünü ödememize rağmen, hepsini istiyorlar. Bazı arkadaşlarımız bu tehditten korktuğu için geri dönmek zorunda kaldı" diye konuştu. 

'150 KİŞİYDİ, 20 KİŞİ KALDI' 
17 Aralık süreci ve ardından Başbakan Erdoğan'ın yaptığı çağrı üzerine çok sayıda öğrenci, paralel yapıya bağlı yurt ve evlerden ayrılmaya başladı. Üniversite öğrencilerinin yurt ve evlerinden, son dönemde artan toplu kopuşların önüne geçmek isteyen Gülenciler de her türlü yönteme başvuruyor. Sinop'ta kız öğrencilerin anlattıkları ise "Bu kadar da olmaz" dedirtecek cinsten. Sinop Üniversitesi öğrencilerinden T.V., bir zamanlar kalacak yer bulunamayan yurtlarda artık büyük boşluklar olduğunu söyleyerek şunları anlattı: "Başbakan ve AK Parti aleyhinde yapılan propagandalardan sonra öğrenciler kaçmaya başladı. 150 kişilik yurtta sadece 20 öğrenci kaldı. Bunun da birçoğu yurda girerken imzaladığı senetler yüzünden mecburen kalıyor. Yurda yerleşmeden önce bana bir yıllık yaklaşık 3 bin 400 TL'lik senet imzalattılar. Bunu sadece ben değil, yurtta kalan bütün öğrenciler imzaladı. Yurttan ayrılmak istediğimizde ise önümüze bu senetleri koydular. Bir yıllık senetlerin hepsinin parasını istediler. Daha önceki ayları ödediğimiz halde hatta kalmadığımız ayların dahi parasını vermemizi istediler. Bazı arkadaşlarımız, ailesini bu yükün altına sokmamak için yurda geri dönmek zorunda kaldı." 

KARA PROPAGANDA 
Öğrenciler, paralel yapının, devlet yurtlarına sığınan öğrencilerin ailelerini arayarak kara propaganda yaptığını da öne sürdü. İşte Gülencilerin yurdundan ayrılarak Kredi Yurtlar Kurumu yurduna geçen M.A.'nın aktardıkları: "İş öyle boyutlara geldi ki, devlet yurtlarına yerleşen öğrencilerin ailelerini arayıp, 'çocuğunuz kötü yola düşüyor' diyorlar. Ailelere, 'devlet yurtlarına gece saat 23.00'te giriş yapılıyor. O saate kadar çocuğunuz dışarıda kimlerle geziyor bilemezsiniz' deniliyor. Onların yurtlarında televizyon ve internet yok. Zaman gazetesinden başka gazete de alınmıyor." Sinop Kredi Yurtlar Kurumu Müdürü Adnan Menderes Dümen de bir günde yaklaşık 150 öğrencinin kendilerine müracaat ettiğini belirterek, "Basın İlan Kurumu üzerinden ilan vererek, vatandaşlardan boş binalarını bize kiralamalarını istedik. 500 kişilik yerimiz olsa o bile dolacak" dedi. 

'PEYGAMBER BEDDUA EDİYOR'
Gülencilerin ev ve yurtlarından hükümete ve Başbakan'a yönlik beddua seanslarını anlatan bir öğrenci: "Son olarak Peygamber efendimizin de, Başbakan'a beddua ettiğini söylediler ve 'Siz de edebilirsiniz' dediler."
Yorumlar (0)
banner1363
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 19 Ekim 2019
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 12:25
İkindi 15:25
Akşam 17:57
Yatsı 19:16