banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Saadet Parti'li Cihangir İslam'ın sözlerine tepkiler

banner1357

- 15 Temmuz şehidi Ümit Çoban'ın oğlu Metehan Çoban: "Cihangir İslam, devletin kürsüsünden millete böyle haykırış yapabiliyorsa bilsin ki 15 Temmuz'da sokağa çıkan babam ve diğer şehitlerin sayesindedir" - 15 Temmuz şehidi özel harekat polisi Niyazi Ergüven'in annesi Saadet Ergüven: "Onlar bizim acımızı duysaydı böyle konuşmazdı. Bizim çocuklarımız ülkesini korumaya çıkmıştı, neden bir gün bile onları konuşmuyorlar" - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele düzenlenen saldırıda şehit olan polis memuru Nedip Cengiz Eker'in babası Nihat Eker: "15 Temmuz'da vatan, millet bayrak için şehit verildi. Şehitlere 'batıl' demesi hiç doğru değil. Buna oy verenler, 'Ne yapıyorsun?' diye sormayacak mı?"

Genel 02.11.2018, 16:01
Saadet Parti'li Cihangir İslam'ın sözlerine tepkiler
banner1353
banner1375

SAMSUN (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında şehit olanların yakınları, Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam'a, darbe girişimiyle ilgili sözleri nedeniyle tepki gösterdi.

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde darbeci askerler tarafından açılan ateş sonucu şehit düşen yüzme antrenörü Ümit Çoban'ın oğlu Metehan Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hakkında "Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama" ile "suçu ve suçluyu övme" suçlarından soruşturma başlatılan Milletvekili İslam'ın, hem TBMM'deki konuşması hem de Twitter'daki paylaşımlarının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

İslam'ın TBMM'de, devletin kürsüsünden bir milletvekili olarak milleti aşağılayan sözler sarf etmesini kınayan Çoban, "15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden daha iki yıl geçti. Henüz acımız geçmeden böyle sözler sarf edilmesi bizi derinden üzüyor. Biz bu memleket, devlet ve millet için can verdik. Yine vermeye hazırız ancak böyle şeyler sarf edilince insan derinden üzülüyor." ifadelerini kullandı.

"Cihangir İslam, devletin kürsüsünden millete böyle haykırış yapabiliyorsa bilsin ki 15 Temmuz'da sokağa çıkan babam ve diğer şehitlerin sayesindedir." diyen Çoban, şehitler olmasaydı İslam'ın da kürsüden bu şekilde konuşamayacağını dile getirdi.

İslam'ın sözlerinin, mensubu olduğu Saadet Partisi tabanı tarafından da tasvip edilmediğine inandığını dile getiren Çoban, "Onu alkışlayan CHP milletvekillerini de şiddetle kınıyorum. Bu sözler alkışlanacak sözler değildir." dedi.

Çoban, İslam hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmayı yerinde bulduğunu belirterek, "Başsavcılığımıza hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Gerekenin yapılmasını bekliyoruz. Hukuk ve adalet adına ne gerekiyorsa yapılmasını istiyoruz. İnşallah hak eden hak ettiğini bulur." değerlendirmesinde bulundu.

- "FETÖ'nün nasıl bir hain oluşum olduğu 15 Temmuz'da apaçık ortaya çıkmıştır"

Ankara Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığına yapılan saldırıda şehit olan Özel Harekat Camisi İmamı Mustafa Yaman'ın Bartın'da yaşayan ağabeyi Mevlüt Yaman da İslam'ın açıklama yaparken öncelikle soyadına dikkat etmesi gerektiğini dile getirdi.

Siyasi çekişmeler nedeniyle hadsiz açıklamalar yapanların, milletin yüzünüze bakamayacağını vurgulayan Yaman, "FETÖ'nün nasıl bir hain oluşum olduğunun belirtileri olsa da 15 Temmuz'da apaçık ortaya çıkmıştır. 'Belki yardımım dokunur' düşüncesiyle evden apar topar çıkan kardeşimi bu hain güruh gibi 'batıl' addederseniz, Hakk da halk da sizden taraf olmaz." diye konuştu.

Özel Harekat Daire Başkanlığına düzenlenen saldırıda şehit olan özel harekat polisi Niyazi Ergüven'in, Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde yaşayan annesi Saadet Ergüven de İslam'a tepki gösterdi.

"Batıl ile batılın çatışmasını seyrettik." diyen İslam'ın milletin oyuyla seçilmesine rağmen teröristlerle aynı dili kullandığını anlatan Ergüven, şunları söyledi:

"Ülke gitmişti, kıl payı döndü. O milletvekiline oy verenlere hiç iyi şeyler söylemiyorum. Allah benim acımı o adama yaşatsın. O adam ve onlar bizim acılarımızı görmedi. Bir gün onlardan biri bizim acımızı sormadı. Bir gün de onlardan biri 'ne oldu anam' demedi. Onlar evime gelse de koymam zaten. Bizim feryadımızı duymadı onlar. Her gün oğlumun mezarına gidiyorum. Biraz hafifleyip geri geliyorum. Onlar bizim acımızı duysaydı böyle konuşmazdı. Bizim çocuklarımız ülkesini korumaya çıkmıştı, neden bir gün bile onları konuşmuyorlar?"

Darbe girişimi sırasında Ankara Kızılay'da helikopterden açılan ateş sonucu şehit olan Fuat Bozkurt'un Malatya'da yaşayan ağabeyi Fatih Bozkurt ise İslam'ın açıklamalarıyla, 15 Temmuz şehitlerinin kemiklerini sızlattığının altını çizdi.

"CHP, Saadet Partisi, HDP hepsi bir." diyen Bozkurt, "Ben onu Allah'a havale ediyorum. 15 Temmuz tiyatro değil. Bu neyin parsellenmesi? Onlar PKK'ya parsellenmiş, haberleri yok. Olayla ilgili zaten gerekli soruşturma başlatıldı. Biz de konuyu yakından takip ediyoruz." diye konuştu.

- "Meclis'e nifak tohumu eksinler diye göndermedik"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele düzenlenen saldırıda şehit olan polis memuru Nedip Cengiz Eker'in Muğla'da yaşayan babası Nihat Eker de milletvekili İslam'ı, sözleri nedeniyle kınadı.

İslam'ın konuşmasının kaos yaratma amacı taşıdığını ifade eden Eker, şöyle dedi:

"15 Temmuz'da vatan, millet bayrak için şehit verildi. Şehitlere 'batıl' demesi hiç doğru değil. Buna oy verenler, 'Ne yapıyorsun?' diye sormayacak mı? Bu büyük bir terbiyesizlik, vatan hainliği. Bıraksaydık ülkeyi ele mi geçirselerdi? Batıl dediği kim? Suriye, Irak, Mısır, Libya gitti, sıra bize gelmişti. Bunların derdi ülkeyi bölmekti. Türkiye'nin bekası için herkes ağzından çıkana çok dikkat etmeli. Kalkıp nifak tohumu atıp, sonra kenara çekilmek yok. Adalet yerine gelecek. Eğer bu şahıs bunu yaptıysa, benim adaletim bunun cezasını vermeli. Biz Meclis'e ülkeyi yönetsinler diye gönderdik. Nifak tohumu eksinler diye değil."

Yorumlar (0)