banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

(özel Haber) Sazlı Sözlü ’don’ Nöbeti

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde örtü altı sebze üreticileri, 3 gün sürmesi beklenen don olayı için imece usulü seralarda nöbete başladı. Üç gün sürecek don nöbetinde çiftçiler, uyumamak için ilginç bir yöntem buldu. Ürünlerini...

SON DAKİKA 08.01.2015, 10:09
(özel Haber) Sazlı Sözlü ’don’ Nöbeti
banner1343
Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde örtü altı sebze üreticileri, 3 gün sürmesi beklenen don olayı için imece usulü seralarda nöbete başladı. Üç gün sürecek don nöbetinde çiftçiler, uyumamak için ilginç bir yöntem buldu. Ürünlerini dondan korumak için gece boyunca serada soba yakması gereken çiftçiler, sabaha kadar sazlı sözlü muhabbet yapıyor.
Macar mahallesinde çiftçiler, seralarda gündüzden hazırladıkları sobalarını gece birlik ve beraberlik içerisinde yakarak sebzelerini korumaya çalıştı. Arkadaşlarının gece don nöbeti tutacağını duyan yöresel sanatçı Mehmet Şükrü Acar, seraya gelerek sazıyla ve sözüyle üreticilere destek oldu. Sobayı yakan üreticilerle geceyi geçiren Acar, söylediği türkülerle kimi zaman üreticileri duygulandırdı, kimi zaman da üreticileri oynattı.
Serada don nöbeti tutan üretici Kenan Aslan don olayının 3 gün süreceğini belirterek, "Meteorolojinin uyarıları bu yönde. Biz de ürünümüzü dondan korumak için sera içinde soba yakıyoruz. Şuanda hava sıcaklığı sıfıra düştü, dışarıda sular buz tutmaya başladı. Sabaha kadar nöbet tutacağımız için uyumamak için sazlı sözlü muhabbet ediyoruz. Çayımızı da demledik sabaha kadar nöbet tutacağız" dedi.
Üretici Yaşar Gürbüz ise 3-4 gün süreceği söylenen donla mücadele edeceklerini belirterek odunları bitene kadar soba yakacaklarını söyledi.
Bir diğer üretici Sabri Çetin de, uyumamak için saz çalıp türkü söylediklerini belirtti. Salatalık fiyatlarının iyi gitmediğini ancak soba yakmaktan başka çarelerinin de olmadığını ifade eden Çetin, "Muhabbet olmasa işin içine uyku giriyor, mecburen mücadeleyi vermek zorundayız, eğlenceli de oluyor bizim için. Şu an hava sıcaklığı sıfırın altına düştü. Bildiğim kadarı ile buz tutmaya başladı. Yakmazsak ürünümüz yüzde doksan donar" diye konuştu.
Üreticiye eşlik eden yöresel sanatçı Mehmet Şükrü Acar, üreticinin durumunun oldukça zor olduğunu belirtti. Arkadaşlarına destek olmak için seraya geldiğini söyleyen Acar, “Ben bunları uyutmamakla mükellefim. Sobayı yakmak zorundalar. Ben bunu çalmasam, türkü söylemesem, bunlar sızar kalır. Sera da donar mahsul de gider” dedi.
Yorumlar (0)
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Eylül 2019
İmsak 04:50
Güneş 06:15
Öğle 12:32
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:59