"Oyun birlikte, hayat birlikte"

ÇORUM (AA) - Çorum'da, Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında, "Oyun birlikte, hayat birlikte" sloganıyla engelli öğrencilere yönelik spor şöleni düzenlendi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Hitit Üniversitesi Beden...

banner1139

ÇORUM (AA) - Çorum'da, Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında, "Oyun birlikte, hayat birlikte" sloganıyla engelli öğrencilere yönelik spor şöleni düzenlendi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Hitit Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu (BESYO) ile kentteki bazı sivil toplum kuruluşlarınca ortaklaşa gerçekleştirilen etkinlikte, 60 engelli öğrenci, ısınma hareketleri ve dans figürlerinden oluşan gösteri sergiledi.

Sinevizyon eşliğinde gerçekleşen etkinlikte engelli öğrenciler, duvara yansıtılan görüntüdeki hareketleri yapmaya çalıştı.

"Oyun birlikte, hayat birlikte" sloganıyla engelli bireylerle sağlıklı bireylerin birlikte hareket etmelerini sağlamak amacıyla gerçekleşen etkinlikte, BESYO öğrencileri, engelli çocuklara hareket yapmalarında yardımcı oldu.

BESYO Müdürü Prof. Dr. Faruk Yamaner, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentteki engelli öğrencilerin her hafta pazartesi günleri BESYO öğrencileriyle birlikte spor yaptıklarını söyledi.

"Hareket Eğitimi" adlı altında gerçekleşen spor etkinliklerinde engelli öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten Yamaner, bu konuda ciddi mesafe de kat ettiklerini söyledi.

Engelli öğrencilerin bu zamana kadar ki hareket eğitimlerinde öğrendikleri hareketleri, spor şöleninde sergilediklerini ifade eden Yamaner, şunları kaydetti:

"Bu çalışmanın bir benzerini otizmli çocuklarımızla birlikte yapmıştık. 8 ay boyunca ilimizdeki otizmli çocuklara yönelik yaptığımız hareket eğitimi o kadar faydalı oldu ki otizmli çocuklarımızdan bir tanesi Dünya Otizm Festivali etkinliğinde üçüncü oldu. Bu çocukların hiç birisi yürümeyi bilmiyordu. Kalabalık karşısında gösteri yapabilmeleri de son derece önemliydi. Biz bunu başardık. Hareket eğitiminin çocuklar üzerinde çok büyük etkisinin olduğunu fark ettik ve bunu sürdürmeyi planlıyoruz."

Yamaner, sivil toplum kuruluşlarıyla beraber engelli öğrencilere yönelik çalışmaları devam ettireceklerini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127

banner1148