banner1320

Osmancık’ta Erik Ağacı Çiçek Açtı

Çorum’un Osmancık ilçesinde erik ağacı kış ortasında çiçek açtı.Ocak ayında hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi sonucu Osmancık İlçe merkezindeki Hasan Topuz’a ait evin bahçesinde bulunan erik ağacı çiçek...

Osmancık’ta Erik Ağacı Çiçek Açtı
banner1314
Çorum’un Osmancık ilçesinde erik ağacı kış ortasında çiçek açtı.
Ocak ayında hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi sonucu Osmancık İlçe merkezindeki Hasan Topuz’a ait evin bahçesinde bulunan erik ağacı çiçek açtı.
Kış ortasında tomurcuk verip çiçek açan erik ağacı görenleri hayrete düşürüyor. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 410 metre olan Osmancık’ta yaşanan Akdeniz mikro iklimi sonucunda hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Ocak ayınca çiçek açan erik ağacının sahibi Hasan Topuz, “Ocak ayının ilk haftasında kar yağmadan hemen önce erik ağacının tomurcuk verip çiçek açtığını fark ettim. bu durumla ilk kez karşılaştığımız için şaşkınlık yaşadık. Bu mevsimde ağacın çiçek açması normal değil, soğuk yakar. Erik ağacının bu mevsimde çiçek açmasının nedeni hava sıcaklığını normalden yüksek olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Erik ağacı çiçek açtıktan sonra üzerine kar yağdı ama çiçekler ve tomurcuklar kardan etkilenmedi ve donma belirtisi yok. Şu an havada karın verdiği yumuşaklık var, hava ayaza çektiğinde açan çiçeklerin donacaktır” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300