banner1579

banner1577

banner1526

banner1499

banner1576

banner1534

banner1581

Ons Nedir? Ons Altın ve Gümüş Nedir?

ONS temel olarak bir hesaplama türüdür. Değerli madenlerin hesaplanması aşamasında ons değeri kullanılır. Bu nedenden kaynaklı olarak ONS özellikle ekonomi piyasalarında oldukça önemli kavramlardan biridir.

Genel 12.02.2021, 22:45
674
Ons Nedir? Ons Altın ve Gümüş Nedir?

Ons Nedir? Ons Altın ve Gümüş Nedir? ONS temel olarak bir hesaplama türüdür. Değerli madenlerin hesaplanması aşamasında ons değeri kullanılır. Bu nedenden kaynaklı olarak ONS özellikle ekonomi piyasalarında oldukça önemli kavramlardan biridir.

Tüm değerli maddeler için yapılan hesaplamalarda ONS birim fiyatı temel alınır. Bu hesaplama sonucunda ise altın, elmas veya gümüşün asıl değeri hesaplanmış olur.

Ons Altın

Altın gibi değerli madenlerin asıl değerinin hesaplanmasında ons birim fiyatı temel alınır. Ons altında aynı şekilde altının değerinin ölçülmesinde ele alınmaktadır. Dünyada ons altın 31.10 has altın olmaktadır. Ons altın gram altının TL karşılığını hesaplamak için tercih edilir, daha sonrasında ise gram altının fiyatı üzerinden yarım ve çeyrek altın hesaplaması yapılır.

Ons Gümüş Nedir?

Başta belirttiğimiz üzere gümüşte aynı şekilde ons birimi üzerinden hesaplanır. 1 ons gümüş latince simge olan AG olarak gösterilir. Ons fiyatlarının artıp azalması gibi çeşitli durumlar dolar kuruna bağlı olarak değişir. Ons terimi tüm Dünyaya yayılmış olan bir terimdir. Bu değer sabit bir gramaja denk gelir. Ülkemizde ons gümüş ve altın hesaplaması yapılırken en önemli durum ise dolar kurudur.

Ons Altın ve Gümüş Nereden Alınır?

Aslında pek çok yatırımcının hayal kırıklığı yaşadığı konulardan biri de ons altın veya gümüş satışı yapmakta olan bankanın ülkemizde bulunmamasıdır. Daha önce pek çok kişinin araştırdığı bu konu ülkemizde halen bir bilinmez olarak görülmeye devam ediliyor. Ons altın ve gümüş takibinin anlık olarak yapılabileceği pek çok kaynak olmasına rağmen, ons gümüş ve altın satın almak için yer yoktur. Ancak İAR ons külçe altın satışı yapıyor. Fiziksel olarak altın almayı düşündüğünüz takdirde bu seçeneği gündeme alabilirsiniz. Öte yandan bu anlamda altın yatırımı için bankalarda hesap açmayı da düşünebilirsiniz. Özellikle günümüzde altın yatırımı yapmak eskiye nazaran biraz daha kolay olup, bankalarda açılacak olan altın hesapları sayesinde altın alım ve satım işlemleri rahatlıkla tamamlanabilmektedir. Bunun yanında altını çok daha güvenilir şekilde saklamayı sağlamak için bu hesap türlerinde karar kılınabilir.

Yorumlar (0)