banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Öldü dediler, 41 sene sonra...

banner1357

41 sene evvel borcunu ödeyemediği için evini yurdunu bırakıp giden, ardından da ulaşılamayan 75 yaşındaki adam, Konya'da kimlik çıkarmak içini gittiği nüfus müdürlüğündeki yetkililerin çabası sonucu yakınlarıyla bir araya geldi.

Genel 28.02.2019, 14:23
100
banner1353
banner1375

Adıyaman'da 41 yıl önce borçlarını ödeyemediği için evini terk eden ve o günden itibaren kendisinden haber alınamayan 75 yaşındaki Mehmet Emin Özer, Konya'da kimlik çıkarmak içini gittiği nüfus müdürlüğü yetkililerinin çabası üzerine ailesiyle bir araya geldi.

Adıyaman merkeze bağlı Turuş köyünde ikamet eden Özer, 1978 yılında en küçüğü 28 günlük 4 çocuğunu ve eşini geride bırakarak iş bulmak ve borçlarını ödeyebilmek maksadıyla evi terk etti. Günler boyunca eve dönmeyen Özer'in ailesi, İl Jandarma Komutanlığına kayıp başvurusunda bulundu fakat arama çalışmalarından sonuç alınamayınca hakkında "gaiplik" kararı verildi.

Özer, 41 yıl boyunca çeşitli illerde farklı işlerde çalıştı. Bu zaman içerisinde kimliğini kaybeden Özer, Konya'da çalışırken dizlerindeki ağrı sebebiyle hastaneye başvurdu. Kimliği olmadığı için tedavisi gerçekleştirilemeyen Özer, bununla beraber Konya İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne giderek, kimlik çıkarma talebinde bulundu. Nüfus kütüğü üzerinde incelemelerde bulunan müdürlük yetkilileri, Özer hakkında "gaiplik kararı" olduğunu tespit etti. 

Bununla beraber Özer'in Adıyaman'da yaşayan kardeşi Bayram Özer ve yeğeni Murat Bilgiç'e ulaşan yetkililer, yakınlarına yaşlı adamın fotoğraflarını yolladı. 

Yıllardır haber alamadıkları ve öldüğünü sandıkları Mehmet Emin Özer'in yaşadığını anlayan yakınları, Konya'ya giderek kendisini Adıyaman'a getirdi.

"KENDİMİ DÜNYAYA TEKRAR GELMİŞ GİBİ HİSSEDİYORUM”

Yıllar sonra yakınlarına ve memleketine kavuşan Mehmet Emin Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Adıyaman'da çiftçilik ile uğraşırken borçlandığını, borçlarını ödeyemeyince de çalışmak için kimseye haber vermeden evden ayrıldığını ifade etti. 

Yaklaşık 41 yıl Adana, Mersin, İzmir, Tekirdağ ve son olarak da Konya'da farklı işlerde çalıştığını fakat kazandığı parayla ihtiyaçlarını zor karşıladığını ifade eden Özer, şöyle konuştu:

"Hep aileme gitmek istedim ama çekindim, yapamadım. Şu an kardeşlerime kavuştuğum için çok mutluyum. Kendimi dünyaya tekrar gelmiş gibi hissediyorum. Sevincimden dizlerimdeki rahatsızlığı bile unuttum. Sofraya oturduğumda, ailem aklıma geldiği an yemeği bırakıp dışarı çıkıyordum. Sanki evin tavanı üstüme çökmüş gibi geliyordu."

Özer, zaman içinde kimliğini kaybettiğini fakat çok fazla üzerinde durmadığını belirterek,  "Yaşım ilerledikçe de dizlerimde ağrılar oluşmaya başladı. Kimliğim olmadığı için hastaneye gidip tedavi olamıyordum. En son kimliğimi çıkarmak için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne başvuru yaptım. Onlar da incelemeler sonucu beni kardeşlerime teslim etti."

Özer, hastanede tedavisinin yapılabilmesi ve hakkındaki gaiplik kararının kaldırılması için yardım beklediğini de ifade etti. 


"YILLAR SONRA DAYIMIZA KAVUŞTUK”

Mehmet Emin Özer'in yeğeni Murat Bilgiç de dayısının kendisi bir yaşındayken ortadan kaybolduğunu, annesinden dinlediği dayısına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti. 

Ailesinin yıllar boyunca dayısını aradığını fakat hiçbir haber alamayınca artık umutlarının tükendiğini belirten Bilgiç, "Çok şükür dayımızı bulduk. Birlikte Adıyaman'a geldik. Şu an çok mutluyuz. Kendisi yanımızdan ayrılmıyor. Yıllar sonra dayımıza ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Annem dayımı bizlere anlatırdı. Dayımıza kavuştuğumuzda gözyaşlarımıza hakim olamadık. Boğazımızda kelimeler düğümlendi." şeklinde konuştu.

Özer'in tepkilerinden çekindiği için eşi ve çocuklarıyla ilerleyen günlerde bir araya geleceği ifade edildi.

Yorumlar (0)
23°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 09 Temmuz 2020
İmsak 03:04
Güneş 05:03
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:06