banner1620

banner1567

banner1526

banner1588

banner1576

banner1324

banner1581

Öğretmenler ne zaman aşılanacak? Bakan Selçuk'tan önemli açıklama

Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel bir televizyon kanalında gündeme dair soruları yanıtladı... Bakan Selçuk, öğretmenlerin aşama aşama aşılanmasının hedeflendiğini belirtti.

Genel 06.02.2021, 09:14
162
Öğretmenler ne zaman aşılanacak? Bakan Selçuk'tan önemli açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamalarından satır başları;

Açılacak okulların öğretmenleri aşılamada öncelikli olacak.Öğretmenlerin aşama aşama tamamının aşılanması hedefleniyor.

Dünyada ne olup bittiğine bakıyoruz. En az yüzde 80'inde okullar açık. Öncelikle açılacak olan sınıfların öğretmenleri aşılanacak. Öğretmenlerin aşama aşama aşılanması hedefleniyor. Ana sınıfında kaç kişi var, hepsini takip ediyoruz. Aileleri de dahil.

OECD'deki ülkelerin tamamını günlük ve haftalık olarak takip ediyoruz. En çok okul kapatan ülke konumundayız. Çünkü biz kontrollü gidiyoruz. 10 yaş altını, ülkelerin tamamı kapatmadı. 10 yaş altına bulaşma riskinin az olduğu akademik olarak dile getiriliyor. Tüm sınıfları hepsini açmayalım dedik. Tamamı açılırsa risk oluşabilir görüşü ortaya çıktı, bu yüzden de hepsini açmadık.

Çocukların gelişiminde rehberlik açısından, sosyalleşme açısından son derece önemli okul. Kayıplarımız o yüzden farklı. Ruh sağlığı ile de kaybımız var. Okul çok önemli.

KÖY OKULLARI HAZIR MI?
Bizim bir standardımız var; hepsinin bölge bölge, bütün okulların risk analizleri incelemeye tabi tutuldu. Dezenfektan ve sabun konusunda, temizlik malzemeleri konusunda, bir tek küçük eksik olsa bile tüm çalışma yapıldı. Bütün okulların risk incelemesi yapıldı. TSE standartları hayata geçirildi. Temiz belgesi alındı.

Bu belgenin olması dış denetçiler tarafından sağlanıyor. Asıl risk analizini okulum temiz belgesini veren ekip sağlıyor. Okulların tamamına yakını temiz sertifikası aldı.

Bir sınıfta en fazla kaç kişi olabilir, teneffüse çıkarken nasıl bir düzen olacak. Bütün bunları simülasyonla deneyimledik.

İllerin durumuna göre yetkililer karar verebilecek. Bazı iller var ki birkaç kişi dışında vaka yok. "Biz niye açılmıyoruz" diye soruyorlar.. İldeki yetkililer kapatma veya tamamen açma konusunda karar alabilecek.

VERİLERE GÖRE KONTROLLÜ GİDİYORUZ

Her ülke kendi koşullarına göre karar vermelidir. Verilere göre kontrollü gidiyoruz. Vaka sayası kriterlerine bakarak karar vereceğiz.

Bütün derslerimiz için üç TV kanalımız var. Dersler için 10 bin video çekildi. Öğrencilerin tüm faaliyetlerini takip ediyoruz. EBA'ya erişemeyen öğrencileri de sürekli takip ediyoruz. EBA'ya ulaşamayanlara bilgisayar sağlamak görevimiz.

Öğretmenler ne zaman aşılanacak? Bakan Selçuk'tan önemli açıklama | Video

UZAKTAN EĞİTİM MÜFREDATI

Uzaktan eğitimin araçları ile yüz yüze eğitimin araçları farklıdır. Bir dersi yüz yüze anlatırsınız, 40 dakikada zor bitirirsiniz, ama online ders yarım saatte biter. Bizim 13 stüdyomuz var Ankara ve İstanbul'da. 20 dakikada bitireceksiniz diyoruz ama bakıyoruz süre 6 dakikada bitiyor dediler. Tiyatroculardan eğitimler aldık, sahnede gerçekten yüksek performans göstermeye başladılar. Uzaktan eğitim için öğretmenlerimiz hazırlandı.

ANNELER İÇİN ARAŞTIRMA YAPILDI

Türkiye'de salgın döneminde eğitimle ilgili anneler için yaptığımız bir araştırma var. Yüzlerce bilim insanı araştırma yaptı. Annelerin evdeki yoğunluğu ve yaşadıkları problemleri farklı. Babalar daha çok okullar açılsın istiyor. En çok çocuklar istiyor okulların açılmasını.

Bu dönemde kesinlikle daha yüksek bir okula gönderme isteği var. Anne baba öğretmen değildir. Uzaktan eğitimde ilk üç sınıfta canlı derse katılma azalıyor. Küçük çocuklarda öz yönetim becerileri daha zayıf. Onlar için tedbir olarak ne yapalım? Bunu araştırdık.

TELAFİ EĞİTİMİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Öğrenme eksikliklerini giderme konusunda çalıştığımız 15 gün destekleme eğitimi planımız var. Bütün altyapımız, bazı ilkelerimizi de gözardı etmeden yapacağız. Yerelde ve genelde farklı olabilecek. Kaynakları biz vererek olacak. Okullara özgü destekleme yapacağız. On binlerce öğretmenimiz sınıfça destek olacaklar.

SAĞLIK RİSKİ OLAN ÖĞRETMENLER KONUSU

60 yaş üstünde ve altında kronik rahatsızlığı olan bütün öğretmenlerimizi belirledik. Bunu bile bile asla okula davet etmedik. Onlar izinli sayılıyor.

Çocuklar için tatil tatildir, rahatlatıcı bir etkisi vardır. Kız çocukları ile erkek çocukları arasında manidar bir fark yok. Matematik sorularında kız çocukları hep erkeklerden geri dünyada, ama bizde daha öndeler. Herhangi bir risk söz konusu değil kız çocukları için. Gerçekten çok büyük mesafe aldı Türkiye kız çocuklarının okullaşmasında.

Velilerimizin ve çocuklarımızın eğitimden beklentisi farklı.

TELAFİ İÇİN ULUSAL DESTEKLEME PROGRAMI
Telafi için ulusal destekleme programı başlatılacak. Hiçbir öğretmenimizi riskini bile bile kronik hastalığını bile bile okula çağırmadık. Kronik hastalığı olan öğretmenler izinli sayılıyor.

Yaz tatilinden belli bir kısmı almak simülasyonda var. Tüm Türkiye için mi, belli gruplar için mi, bunun için de çalışma var. Ne olursa olsun tatil, tatildir. Bu bizim seçeneklerimiz dışında değil. Tatilin bir rahatlatıcı etkisi var. Biz çocuklarımızın çok fazla tatillerini alalım peşinde değiliz. Eğitim uzun bir yol koşusu.

ÖĞRETMEN ATAMALARI TAKVİMİ
Ekipler her yönüyle çalışıyor, finansal bir durum olduğu için ve Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir kabine görüşü çerçevesinde hangi bakanlığa kaç kadro ayrılacak, bütçe imkanları çerçevesinde bir karar. KPSS'yi de dikkate alarak, mağdur olunmaması için imkanları zorlayarak bir çalışma yapmaya çalışıyoruz. Uzamaması için elimizden geleni yapıyoruz.

Yorumlar (0)