banner1589

banner1567

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

O ilimizden kötü haber geldi! Salgında artış devam ediyor! Camilerden anons yapılıyor!

Koronavirüs kabusu hızlı büyümeye devam ediyor. Kurban Bayramı ve normalleşme adımları sonrasında her geçen gün vaka ve vefat sayılarının hızla artması vatandaşları tedirgin ederken, Malatya'dan kötü haber geldi.

Genel 23.09.2020, 17:23
1421
O ilimizden kötü haber geldi! Salgında artış devam ediyor! Camilerden anons yapılıyor!

Malatya Valisi Baruş, İl Pandemi Kurulu üyeleri ile birlikte bir denetim gerçekleştirdi. Sosyal mesafe kuralına uyulup uyulmadığını denetleyen Baruş, vatandaşlara sürekli olarak hijyen, maske ve mesafe uyarısında bulundu.

DAHA DA ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Vali Baruş, açıklamasında vatandaşların uyarılara dikkat etmesi gerektiğini vurgulayarak, "Lütfen vatandaşlarımız uyarılara dikkat etsinler. İlimizde halen yoğun bakım ve entübe hasta sayısını azaltamadık, aksine artıyor" ifadesini kullandı.

EKSİKLİKLERİ OLAN ESNAFIMIZ VAR

Vatandaşların tedbirlere büyük oranda uyduğuna ifade eden Baruş, eksiklikleri olan esnafın olduğunu da söyledi. Vali Aydın yaptığı açıklamasında, "Tedbirlere uyma noktasında büyük mesafe kat ettik. İnsanlarımız da bu hususa dikkat etmeye başladı. Özellikle oturdukları yerlerde yan yana oturmamaya ve sosyal mesafeye özen gösteriyorlar ama hala eksiklikleri olan esnafımız var" dedi.

"ENTÜBE VE YOĞUN BAKIM HASTA SAYIMIZ AKSİNE ARTIYOR"

Uyarıları dikkate almayanlar için cezai işlem uygulanacağının altını çizen Vali, şu açıklamayı kaydetti:

"Sokaklarda ve caddelerdeki kalabalığın önüne geçmek için polis, jandarma araçları ile cami hoparlörlerinden duyurularda bulunuyoruz. Lütfen, vatandaşlarımız uyarılara dikkat etsinler. İlimizde halen yoğun bakım ve entübe hasta sayısını azaltamadık, aksine artıyor. Hastaneye düştüğü zaman vatandaşlar 'keşke yapmasaydım' diyor ama oraya düştükten sonra geri dönmenin bir çaresi yok. Hastalığın kimin üzerinde ne gibi bir etki bıraktığına dair kesin tespiti de yok. Hastalık genç, yaşlı ayırmıyor. Şu an genç yaşta entübe, solunum cihazına bağlı yaşayan yoğun bakım hastalarımız var. Gençler 'bize bir şey olmaz' demesin. Özellikle gençler çok dikkat etsinler. Gençlerin ortalıkta fazla gereksiz yere dolaşması, evlerine bu hastalığı götürmelerine ve kronik hastalara bulaştırmalarına ve ölümlerine neden oluyor. Bu konuda tüm aileler duyarlılık göstermek zorunda. Lütfen uyarıları ciddiye alalım, mesele ciddidir. Kurallara uymazsak ilimizdeki bu salgını maalesef tasfiye edemeyiz"

"ARTIK AİLE, AKRABA VE ARKADAŞ ZİYARETLERİNE SON VERELİM"

Vali Baruş, açıklamasının devamında çok sayıda ekiple denetim yaptıklarını ifade ederek, salgını yenme konusunda en büyük yardımlarının vatandaşlar olduğunu söyledi. Artık, aile, akraba ve arkadaş ziyaretlerine son verilmesi gerektiğinin altını çizen Vali, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

"Çok sayıda ekiple denetim yapıyoruz. Başarı, vatandaşlarımızın duyarlılığına bağlı. Bu duyarlılığı lütfen gösterelim. Artık aile, akraba, arkadaş ziyaretlerine son verelim. Kişisel temaslardan kaçınalım, sosyal temas zorunlu olduğu halde mutlaka maske kullansınlar. Maske kullanmayan kimseyle muhatap olmasınlar. Maske takmayan kişilerin iş yerine girmesinler. Bu kurullara uymayan kişileri uyaralım. Kalabalık ortamlar, maalesef hastalıkla mücadelede gerekli başarılı elde edememize neden oluyor. Onun için bir süre daha sabır gösterelim ve hep birlikte bu zorlu süreci birlikte aşalım"

Yorumlar (0)