banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

O atama ve terfiler için yeni sistem!

banner1357

Kamuoyuna yakında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından açıklanması beklenen Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde sona gelindi.

Genel 02.03.2019, 09:25
O atama ve terfiler için yeni sistem!
banner1353
banner1375

Belgede hâkim-savcıların, atama, nakil, terfi sistemiyle alakalı olarak önemli düzenlemelere değinildi. Birinci sınıf hâkim-savcılar, artık gerekçe gösterilmeksizin  İstanbul’dan alınıp Türkiye’nin dört bir yerine tenzili rütbe ile sürgün edilemeyecekler. 

BÖLGE SİSTEMİ YENİDEN

- Doğu ve Güneydoğu’daki iller beşinci bölge; İstanbul, Ankara, İzmir birinci bölge sayılıyor. Yasal düzenleme ile misal meslekte 10-15 yılını tamamlayan, birinci sınıfa ayrılmış veya daha kıdemli birinci sınıf hâkimlere coğrafi teminat getirilmiş olacak. Birinci sınıf bir hâkim, gerekçesi, talebi de yoksa artık İstanbul’dan Van’a tenzili rütbe ile yollanamayacak. 

İHTİSASLAŞACAKLAR

- Hâkim ve savcı mesleğinde ihtisaslaşacak. İhtisas hâkimliği ve ihtisas savcılığı olarak meslekte ilerlenecek. Mesleğe savcı olarak başlayan savcılığını sürdürecek. Ceza hâkimi belirli bir süreden sonra ceza hâkimi olarak ve ihtisaslaştığı alanda yargı mesleğine devam edecek. Misal bir ticaret mahkemesi hâkimi artık HSK tarafından ağır ceza hâkimi atanmayacak. 

ATAMA TAKVİME BAĞLANACAK

Terfi sistemi liyakat ve performansı esas alacak şekilde geliştirilecek. Belirli görevlere atanabilmek için asgari mesleki kıdem şartları tekrar belirlenecek. Atama, nakil ve müstemir yetki sistemi, makul ve öngörülebilirliği sağlayan bir takvime bağlanacak. 

SAVUNMA HAKKI GENİŞLETİLECEK

Hâkim ve savcılar hakkındaki disiplin prosedürü tekrar yapılandırılacak. Disiplin süreçlerindeki haklar genişletilecek. HSK’nın disiplin kararlarına karşı yargısal denetim mekanizması genişletilecek. Kişisel verilerin korunması şartıyla HSK’nın disiplin kararlarının kamuoyuna açıklanması sağlanacak.  

Yorumlar (0)