banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Misafir öptü, engelli oldu

banner1357

Bilnur ve Metin Aydın çiftinin çocuklarından biri olan Ecrin, daha 40 günlükken eve geln misafirin öpmesi sonucu olduğu öne sürülen 'pnömokok' virüsü nedeniyle menenjit oldu, ardından da 'Serebral palsi'ye yakalandı.

Genel 13.02.2019, 12:59
Misafir öptü, engelli oldu
banner1353
banner1375

Ecrin Aydın, öne sürülenlere göre 40 günlükken eve gelen misafirlerden birisinin onu öpmesiyle beraber 'pnömokok' virüsü kaptı. Virüs de menenjit hastalığına sebep oldu. 3 ameliyat geçiren ve ölümden dönen Ecrin Aydın, ağır engelli oldu. Yürüyemeyen, konuşamayan Ecrin Aydın, zamanla gördüğü tedavilerle beraber kısıtlı da olsa hareket edebilmeye başladı.

KİM OLDUĞUNU BİLMİYORUZ

Bilnur Aydın, kızının 40 günlükken eve bebek görmeye gelen bir kişinin öpmesiyle beraber yüzde yüz engelli hale geldiğini ifade etti. Aydın, "Kızım, misafirlerimizden kim olduğunu bilmediğimiz, ağzında uçuk olan veya zatürresi olan birinin öpmesi sonucu 'pnömokok virüsü' kaptı. Ondan dolayı da menenjit geçirdi ve şu anda yüzde yüz ağır engelli" dedi. 

İLERLEME KAYDETTİK

O süreçte kızının 3 kez kalbinin durduğunu ifade eden Bilnur Aydın, "Sonra tekrar çalıştırdılar, 'yaşamaz' dendi; ama şu an doktorları bile Ecrin'in son halini görünce şaşırıyor. Çok güzel ilerlemeler kaydettik. Geçen sene ağır bir ameliyat geçirdi. Omurganın eğriliği ile ilgili bir ameliyat. Boynunu tutamazdı. Geçen sene Ankaragücü Kulübü'nün desteği sayesinde ameliyatımızı yaptırdık. Şu anda fizik tedavi süreci devam ediyor. Ondan sonra gelen desteklerle de sürekli fizikli tedavisini yaptırabiliyoruz. Bir hayli ilerleme kaydettik. Kızım şu anda kısıtlı da olsa hareket edebiliyor. Adım atmaya ve ayakta durmaya başladı. Ameliyat öncesi bunlar yoktu. Bunun hayatımıza çok artısı oldu" dedi.

ÖLÜR DEDİLER, HALEN BİZLE

Kızını hayatta tutmak için eşiyle çok çabaladıklarını ifade eden Bilnur Aydın, "Benim kızıma 'asla yaşamayacak, bırak git, ölünce haber veririz' demişlerdi ve şu anda o çocuk benimle beraber ve bu sene biz 10'uncu yaşını kutlayacağız. Bu bizim için mükemmel bir şey" dedi.

'EVDE YEMEK YAPIP SATIYORUM'

Ortaokul ve lise öğrencisi 2 oğlu daha olan Bilnur Aydın, evde yaptığı yemekleri sosyal medyadan müşteri bulup satarak kızının tedavisine katkı sağladığını, belediyede işçi olan eşine de destek olduğunu aktardı. Anne Aydın, "Gelen siparişlere göre yemekler yapıp satıyorum. Yaprak sarması, erişte, tarhana ve reçeller üzerinden oluyor genelde satışlar. Buradan gelen para ile de çocuğumun tedavisini karşılıyorum. Çünkü normalde aldığımız fizik tedavi yeterli olmuyor. O yüzden de biz üzerine bir şeyler katmaya çalışıyoruz. Eşim asgari ücretli çalışan bir işçi olduğu için tek bir maaş tedaviye yetişmiyor" şeklinde ifadelerde bulundu.

'ENFEKSİYONLARA AÇIK OLUYORLAR'

Ecrin Aydın'ın Nöroloji Doktoru Zeynep Selen Karalök ise Ecrin'in 1,5 aylıkken geçirdiği menenjitin ardından 'serebral palsi' tanısı ile tedavi gördüğünü belirterek şöyle konuştu:

"Menenjitin nedeni 'pnömokok' bakterisi. Bundan sonra hasta ağır engelli olarak bölümümüzde takibe alındı. Kendisi epilepsi hastası, direnç nöbetleri zaman zaman olabiliyor. Ayrıca bunların dışında birçok sorunu da var. Hem kalçayla ilgili, hem de omurgayla ilgili ameliyatlar oldu. Bebeklerin bağışıklık sistemleri, ilk aylarda özellikle çok düşük olduğu için enfeksiyonlara çok açık oluyorlar. Ve eğer dışarıdan özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalığı olan kişiler tarafından bebekle yakın temasta bulunulursa, bu mikrop bebeğe geçiyor ve sonrasında da beyin iltihabı gibi durumlara neden olup Ecrin gibi çocuğu engelli bırakabiliyor. Ve bu tür hastalıkların yüzde yüz tedavisi olmuyor.''

Yorumlar (0)